Zamknij
REKLAMA

KPEC pobuduje 5 elektrociepłowni dla gmin - udziałowców spółki

13:03, 30.08.2017 | i
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Jacek Nowacki

W Bydgoszczy, Koronowie, Nakle nad Notecią, Szubinie i Solcu Kujawskim wybudowane zostaną  bloki energetyczne na gaz, wytwarzające prąd i ciepło. Koszt budowy to ponad 38 mln zł. Inwestorem jest Komunalne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Bydgoszczy, które na tę inwestycję otrzyma  ponad 14 mln zł dotacji  z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodne. Jeden z bloków energetycznych powstanie na Osowej Górze.

30 sierpnia br. w siedzibie Komunalnego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej prezes spółki Andrzej Baranowski i reprezentujący jej udziałowców przedstawiciele gmin: Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy, Barbara Białkowska, zastępca burmistrza Solca Kujawskiego, Sławomir Napierała,  burmistrz Nakła nad Notecią, Artur Michalak, burmistrz Szubina i Rafał Gibas, zastępca burmistrza Koronowa, poinformowali o dotacji, jaką komunalna spółka grzewcza otrzymała z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i związanej z dotacją budowie pięciu elektrociepłowni pracujących w wysokosprawnej kogeneracji zasilanych gazem ziemnym. Inwestycja zostanie zrealizowana na obszarze gmin zaopatrywanych przez KPEC w ciepło, czyli w  Bydgoszczy na Osowej Górze, w Nakle nad Notecią, Szubinie, Koronowie i w Solcu Kujawskim.

Zastosowanie gazu ziemnego w nowo budowanych elektrociepłowniach pozwoli na znaczne zmniejszenie zużycia węgla kamiennego. Istotną korzyścią wynikającą z zastosowania kogeneracji gazowej będzie ograniczenie emisji dwutlenku węgla oraz szkodliwych pyłów do atmosfery, co wpłynie na poprawę jakości powietrza.

Wybudowanie pięciu nowych elektrociepłowni gazowych przez KPEC kosztować będzie 38 578 458 zł. Spółka na inwestycję otrzyma z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansowanie w kwocie 14 275 539,26 zł. 5 nowych elektrociepłowni gazowych generować będzie łącznie 7,16 MW energii elektrycznej oraz 7,15MW energii termicznej rocznie.

(i)
REKLAMA

Komentarze (2)

Seba-76Seba-76

1 6

No i brawo. Tak się buduje Metropolia Bydgoszcz i oby coraz więcej takiej współpracy. Za KonDoma bylibyśmy pewnie w Metropolii Toruń, z prawem głosu na poziomie Lubicza ;) 18:48, 30.08.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

stanczyk1511stanczyk1511

0 1

@seba-76
Nic dodać, nic ująć!!!. Taki pomysł mi przyszedł właśnie do głowy. W ramach Metropolii warto byłoby przyłączyć Czarnowo do Powiatu Bydgoskiego i zbudować most na Wiśle do Solca Kujawskiego. Pięknie zamknęłoby to metropolitalną obwodnicę. A co ! Pomarzyć można. 09:04, 31.08.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone | 2018