Zamknij
REKLAMA

Pierwszy Elf drugiej generacji bydgoskiej Pesy już wozi pasażerów na Śląsku

14:32, 13.09.2017 | i
REKLAMA
Skomentuj
Materiał PESA Bydgoszcz

Wczoraj nowy Elf2 wyprodukowany w Bydgoszczy po raz pierwszy przewiózł pasażerów po śląskich torach. Dzisiaj natomiast odbyła się jego oficjalna prezentacja. Bydgoska PESA w ramach zamówienia wartego 230 mln zł netto ma dostarczyć Województwu Śląskiemu oraz Kolejom Śląskim w sumie 19 takich pojazdów.

Dzisiaj Koleje Śląskie oficjalnie zaprezentowały swój nowy nabytek. Pojazd Elf drugiej generacji wyprodukowany w bydgoskiej Pesie wyposażony jest w rozwiązania mające ułatwić podróżowanie pasażerom o zróżnicowanych wymaganiach. Dostosowano go do potrzeb osób niepełnosprawnych, ma również przyciemniane szyby, przewijak, pojemniki na pieluchy, specjalne uchwyty do mocowania rowerów i klimatyzację, gniazdka elektryczne oraz energooszczędne oświetlenie LED.

Po siedmiu latach historia naszej współpracy zatoczyła koło. Pierwsze Elfy poprzedniej generacji zakupiło w 2010 roku Województwo Śląskie, a dziś pierwsze pojazdy Elf2 zaczynają eksploatację w barwach Kolei Śląskich. Dowodzi to konsekwencji, z jaką kluczowy dla tego regionu przewoźnik przy wsparciu Samorządu Województwa inwestuje w nowoczesny, bezpieczny, odpowiadający europejskim standardom tabor. Cieszę się, że PESA ma w tym swój znaczący udział – powiedział prezes zarządu, dyrektor generalny firmy PESA Robert Świechowicz.

Pierwszy pojazd nowej serii ma ponad 150 miejsc siedzących i będzie jeździł po różnych trasach województwa śląskiego. Dostawcą pojazdów jest  PESA z Bydgoszczy, która wygrała przetarg. Producent zaoferował 10 lat gwarancji. Całość zamówienia, tj. 19 pojazdów, będzie kosztować Województwo Śląskie oraz Koleje Śląskie ponad 230 mln zł netto. Koleje Śląskie mogą skorzystać ponadto z zamówienia uzupełniającego na dwa kolejne pojazdy trójczłonowe.

Zakup nowych pociągów Elf2 i tym samym kolejny etap wymiany śląskiego taboru to strategiczna inwestycja rozpisana na lata. Jej głównym celem jest podniesienie komfortu i jakości życia naszych mieszkańców. Chcemy, by poruszali się po terenie naszego województwa i poza jego granicami w jak najlepszych i najbezpieczniejszych warunkach. Realizowane zamówienie z bydgoską PESĄ jest tego gwarantem. Elf2 to również kolejny przyczynek do walki o jak najczystsze powietrze, walki przeciwko smogowi na terenie naszego województwa. Tylko wtedy z nim wygramy, jak po swojej stronie będziemy mieć jak najwięcej uzupełniających się wzajemnie elementów. Nowoczesny, proekologiczny tabor kolejowy z pewnością jest jednym z nich – mówi marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.

Do końca listopada 2017 r., zgodnie z harmonogramem, Kolejom Śląskim oraz Województwu Śląskiemu mają zostać dostarczone jeszcze dwa pojazdy trójczłonowe, cztery dwuczłonowe oraz dwa czteroczłonowe. Pozostałe jednostki zamawiający mają otrzymać w przyszłym roku. Będzie to dziesięć pojazdów czteroczłonowych.

(i)
REKLAMA

Komentarze (5)

PopoPopo

1 4

Ile będzie reklamacji? 19:37, 13.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DanielakDanielak

4 0

Gratulacje PESA, piękny pociąg. 21:27, 13.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ciocia DanielakaCiocia Danielaka

0 2

A ile będzie reklamacji? 21:44, 13.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZbigniewZbigniew

5 0

Popo-Ciocio nie musisz pisać w kółko tego samego, lepiej popatrz sobie na zadowolonych z nowych bydgoskich pociągów ludzi z Górnego Śląska i to jest odpowiedź :) 09:28, 14.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ciocia danielakaciocia danielaka

0 1

@Zbigniew. Twój lizusowski wpis poparło 4 internautów. Tylu jest zadowolonych górników z szajsu Pesy. Panie Prezesie, daj se luz i nie kłam. 20:26, 14.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone | 2018