Zamknij
REKLAMA

PESA wyprodukuje 14 tramwajów Twist dla Gorzowa Wielkopolskiego

13:57, 22.09.2017 | i
REKLAMA
Skomentuj
Zdjęcie PESA Bydgoszcz S.A.

Bydgoska PESA podpisała dzisiaj z Miejskimi Zakładami Komunikacyjnymi w  Gorzowie  Wielkopolskim umowę na dostawę 14 nowoczesnych tramwajów Twist.

Kontrakt wartości 93.567.920,00 zł netto, jaki PESA podpisała dzisiaj w Gorzowie Wielkopolskim dotyczy fabrycznie nowych, niskopodłogowych tramwajów trójczłonowych, dwukierunkowych o długości 23 m – 26 m, w tym jednego przystosowanego do potrzeb nauki jazdy. MZK w Gorzowie zastrzegł również w umowie, że po uzyskaniu kolejnych środków finansowych, może zamówić kolejnych 6 tramwajów. PESA planuje  dostarczyć pierwszy tramwaj w październiku 2018 roku.

- Inwestycja ma ogromne znaczenie dla gorzowian; fundamentalnie zmieni jakość komunikacji publicznej. Przesiądziemy się z pojazdów muzealnych do nowych, nowoczesnych tramwajów, których producent jest znany w całej Europie - powiedział podczas uroczystości podpisania umowy prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Piotr Wójcicki.

Dla PESA – największego polskiego producenta taboru szynowego, w tym także tramwajów – Gorzów Wielkopolski jest nowym miastem na „mapie” klientów, już dwunastym krajowym przewoźnikiem, który zaufał bydgoskiej fabryce.

- To dla nas bardzo ważny dzień, a nawet tydzień w historii firmy. Wczoraj przekazaliśmy kolejny pojazd z rodziny Swing dla Bydgoszczy – dokładnie 500. tramwaj na rynku polskim, a dziś po raz pierwszy wiążemy się umową z MZK w Gorzowie Wielkopolskim. Miasto postawiło na unowocześnianie taboru i to od razu dwukierunkowymi tramwajami spełniającymi - tak w zakresie bezpieczeństwa, designu, jak i przyjaznych dla pasażerów i obsługi systemów – najwyższe europejskie standardy -  skomentował sukces w Gorzowie Wielkopolskim prezes PESA Robert Świechowicz.

Będący przedmiotem dzisiejszej umowy Twist, PESA zaprojektowała z myślą o Gorzowie Wielkopolskim. Design pojazdu połączy w sobie nowoczesność z klasycznymi wzorcami. Tramwaj będzie w 100% niskopodłogowy, przyjazny dla osób starszych, niepełnosprawnych i poruszających się na wózkach inwalidzkich. Wygodny wjazd, także wózkiem dziecięcym umożliwi rampa dla inwalidów. Komfort we wnętrzu zapewni klimatyzacja, zarówno w kabinie motorniczego jak i w przedziale pasażerskim. Tramwaj, dzięki jednoprzestrzennej budowie połączy przestronność wnętrza z wygodą podróżowania, dając poczucie bezpieczeństwa, nad czym dodatkowo czuwa system monitoringu. Wyposażony będzie w nowoczesne systemy informacji pasażerskiej oraz automat do sprzedaży biletów i system zliczania pasażerów. Zastosowane falowniki trakcyjne umożliwiają rekuperację energii podczas hamowania i jej zwrot do sieci, w znacznym stopniu przyczyniając się do obniżenia kosztów eksploatacyjnych. Dodatkowym udogodnieniem dla pasażerów będzie dostępność sieci Wi-fi oraz gniazda ładowarek USB. Tramwaj wyposażony zostanie również w nowoczesną diagnostykę on-line, pozwalającą monitorować jego stan zdalnie.

(i)
REKLAMA

Komentarze (2)

FranciszekFranciszek

3 0

Każdy kolejny sukces zakładu to dobra wiadomość dla miasta, oby tak dalej. 15:00, 23.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

sciemasciema

0 0

Pytanie czy pesa wyprodukuje cokolwiek. 23:23, 02.10.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone | 2018