Zamknij
REKLAMA

Bomba lotnicza Mk 82 będzie kolejnym eksportowym hitem „Nitro-Chemu”

15:03, 29.11.2017 | ech
REKLAMA
Skomentuj
Bydgoski Nitrochem przystąpi do produkcji bomb lotniczych Mk 82. Fot. Jacek Nowacki

W kwietniu tego roku w Warszawie Zakłady Chemiczne  „Nitro-Chem” S.A, podpisały z RWM Italia list intencyjny w sprawie produkcji w Polsce bomb lotniczych Mk 82. Dzisiaj  w sali konferencyjnej bydgoskich zakładów w obecności wiceministra obrony narodowej Bartosza Kownackiego została podpisana ramowa umowa na certyfikację polskiej bomby Mk 82.

Bydgoska spółka Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Zakłady Chemiczne „Nitro-Chem” S.A., by rozpocząć produkcję w Polsce bomb lotniczych z rodziny Mk, będących m.in. na uzbrojeniu polskich samolotów F-16, musiała uzyskać certyfikat na ich produkcję. W tej sprawie zostały dzisiaj na terenie bydgoskiego "Nitro-Chemu" podpisane dwie umowy, których konsekwencją będzie rozpoczęcie ich produkcji od III kwartału 2018 roku. Wartości podpisanego przez Fabio Sgarzi z RWM Italia, prezesa Zakładów Chemicznych Nitro-Chem Krzysztofa Kozłowskiego i wiceministra obrony narodowej Bartosza Kownackiego kontraktu nie ujawniono. Te informacje nie są dostępne opinii publicznej, stwierdzono jedynie, że jest znaczna, a liczba wyprodukowanych bomb "pójdzie w tysiące". Włosi będą dostarczać korpusy bomb, które w "Nitro-Chemie" będą wypełniane materiałem wybuchowym.

- Podpisanie umów traktujemy jako pierwszy krok we wzajemnych relacjach z "Nitro-Chemem" – mówił Fabio Sgarzi z RWM Italia i dodał, że bomba Mk 82 jest jednym z kluczowych elementów wyposażenia lotnictwa wojskowego i jest świetnym produktem eksportowym, a "Nitro-Chem" jest jednym z głównym dostawców  materiałów wybuchowych.

- "Nitro-Chem" idzie w dobrym kierunku, a jest to jedna z lepiej funkcjonujących firm w Polskiej Grupie Zbrojeniowej, z dobrym przychodem. Duża część produkcji zakładów idzie na rynki międzynarodowe, ale też zwiększa bezpieczeństwo państwa polskiego. Wachlarz oferty firmy rozszerza się - chwalił rynkową ekspansję zakładów, Bartosz Kownacki. - Wyniki finansowe "Nitro-Chemu" są dobre, bo zapotrzebowanie na produkty zakładów na świecie  jest duże, a to znaczy, że ogólna sytuacja międzynarodowego bezpieczeństwa  nie jest najlepsza i to już jest ta gorsza wiadomość dla nas wszystkich - dodał wiceminister obrony narodowej.

                                                                                               * * *

RWM Italia z grupy Rheinmetall Defence jest certyfikowanym i uznanym w świecie producentem bomb lotniczych. Kooperacja z tak renomowanym partnerem gwarantuje, że produkowana w Bydgoszczy bomba będzie spełniała wysokie wymagania jakościowe i będzie mogła zostać wykorzystana w nowoczesnych, kierowanych bombach lotniczych. Mk-82, bomba lotnicza ogólnego przeznaczenia (general purpose bomb) o wagomiarze 500 funtów (250 kg) jest najpopularniejszą bomba lotniczą stosowaną m.in. na samolotach F-16. Bomba służy do niszczenia lub obezwładniania głównie stacjonarnych celów naziemnych i nawodnych. W kompletacji bomby Mk-82 znajdują się głowica bojowa, zapalnik, zestaw stabilizujący oraz pomniejsze akcesoria służące do zapewnienia charakterystyk balistycznych i możliwości podwieszenia pod belki bombowe samolotu (ucha nośne).

(ech)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (10)

UżytkownikUżytkownik

Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


m63m63

1 1

Bomba! Kiedy "Drzwi otwarte" w "Nitro-Chem"? 06:34, 30.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

bydgoszczaninbydgoszczanin

3 4

Super sprawa !!! Będziemy produkować bomby dla wszystkich posiadaczy F-16 . Wreszcie bardzo dobry i przemyślany kontrakt długoletni . Ciekawe co na to wieszcze głoszący upadek firmy pod nowym zarządem ? Znowu im nie wyszło !!! 14:34, 30.11.2017

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

janet janet

0 0

Optymista , patrząc na fotki strach ogarnia. 18:16, 02.12.2017


mikimiki

1 0

budować bomby - narzędzia śmierci, krzywdy i ludzkiego nieszczęścia, no rzeczywiście to zaszczyt dla miasta. MORDERCY.
01:41, 03.12.2017


bydgoszczaninbydgoszczanin

3 2

Facio z Warszawy obiecał centrum budowy dronów w WZLach, a zlecenie na drony dostała prywatna firma. Wszystko o aktywności medialnej tego facia. Poza tym, bomby będzie budował pisowski akwarysta? Jaja jak berety. 21:15, 02.12.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

StenSten

2 3

@miki : Si vis pacem, para belum - Jeśli pragniesz pokoju, szykuj się do wojny.
Skuteczniejszej zapory przed agresją militarną jeszcze nikt nie wymyślił. 10:57, 03.12.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JanJan

1 2

Wreszcie kompetentni ludzie na odpowiednich stanowiskach, którzy wiedzą co chcą zrobić, jak to zrobić i po co.
Najważnejsze to mieć wizję i ją realizować. Tak trzymać. A ja trzymam kciuki.
Może wreszcie zrealizujemy jako jeden z wielu projekt, po którym nikomu nie będzie się opłacało nas najechać. I nim to zrobi, zastanowi się parę razy.
Brawo nowy Zarząd. 09:35, 04.12.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

janet janet

0 0

Ale bomb lotniczych chyba używa się w ataku a nie obronie , no chyba że nieprzyjaciel zajął nasze terytorium ale wtedy i samolotów nie będzie.To taki hihit. 15:55, 01.01.2018


mikimiki

1 0

Przecież na razie Kownacki nie zamówił ani jednej bomby w Nitrochemie. List intencyjny to taka ściema dla polityków. 10:41, 04.12.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone