Czy to prawda, że pożyczki pozabankowe są w zasięgu każdego konsumenta? Czy istnieją jakieś warunki do spełnienia? Czy warunki te różnią się od bankowych? Czy można obejść weryfikację i dostać pożyczkę od ręki? To kilka pytań, na których odpowiedzi szukają internauci. Postanowiliśmy sprawdzić, jakimi prawami rządzi się branża pozabankowa.

Jakie elementy zawiera weryfikacja klienta pozabankowego?

Zgodnie z tym co piszą specjaliści https://www.e-busines.info.pl/pozyczki-online-pozabankowe-chwilowki/ każdy kto chce złożyć wniosek o pożyczkę pozabankową, będzie zobowiązany dokonać rejestracji na stronie internetowej pożyczkodawcy. Formularz rejestracyjny wymaga od klienta uzupełnienia danych osobowych, wskazania adresu zamieszkania, numeru telefonu oraz dokonania przelewu weryfikacyjnego.

W formularzu należy również wskazać źródło dochodu oraz jego wysokość. Do wniosku można dołączyć wyciąg z konta bankowego oraz inne zdigitalizowane  formy potwierdzenia dochodu (o ile są wymagane). Zlecenie przelewu symbolicznej sumy z konta klienta na konto instytucji pożyczkowej, pozwala sprawdzić poprawność danych z formularza. Pożyczkodawcy wymagają również zgody na sprawdzenie klienta w bazach danych dłużników.

Jak firma pozabankowa interpretuje powyższe informacje?

Jeśli dane osobowe klienta zgadzają się z danymi konta osobistego, z którego dokonano przelewu weryfikacyjnego, wnioskodawca sprawdzany jest pod kątem wymagań podstawowych, czyli wieku, posiadanego obywatelstwa, informacji z rejestrów oraz wysokości i źródła dochodu. To może być pewne zaskoczenie dla kogoś kto nie obserwował jak w ostatnim czasie zmienia się branża pożyczkowa w Polsce.

Z łatwo dostępnych pożyczek internetowych wyłonił się nowy model finansowania niewielkich potrzeb, którego wyróżniają zaostrzone wymagania. Oczywiście nie dotyczy to każdej firmy, ale na pewno zdecydowanej większości. Relatywnie dobra historia kredytowa oraz regularne wpływy na konto z tytułu wynagrodzenia o pracę, będą niezbędne w wiodących instytucjach pożyczkowych.

Czy wymagania branży pozabankowej dorównały wymaganiom bankowym?

Między dostępnością pożyczki pozabankowej, a kredytu bankowego jest spora różnica. Pożyczkodawcy dopuszczają możliwość udzielenia pożyczki klientowi, który ma złą historię kredytową. Warunki udzielenia takiej pożyczki uległy jednak pewnej zmianie. Zdarza się, że aby otrzymać pożyczkę niezbędny będzie poręczyciel, którego zdolność kredytowa jest wystarczająca i posiada on zabezpieczenie dla udzielanej pożyczki (np. nieruchomość).

Inną możliwością jest pożyczka pod zastaw samochodu należącego do wnioskodawcy. Na rynku nie jest jednak zbyt dużo firm tego typu, a sama procedura jest znacznie bardziej czasochłonna niż wzięcie szybkiej pożyczki pozabankowej.

Warto w tym miejscu dodać jeszcze, że instytucje pożyczkowe nie są zobowiązane do postępowania weryfikacyjnego zgodnie ze ścisłą listą wytycznych. Ustawa o kredycie konsumenckim, która reguluje branżę pożyczek, nie daje jasno do zrozumienia w jaki sposób interpretować zapisy dotyczące badania zdolności kredytowej. Stąd ten sam klient ma różne szanse u różnych pożyczkodawców.

Stały dochód jest zdecydowanie najważniejszy

W branży pozabankowej łatwiej jest o pozytywne rozpatrzenie wniosku klienta mającego złą historię kredytową, ale posiadającego dochód, niż klienta nie mającego żadnego dochodu. Słaba historia kredytowa nie zawsze jest aż tak negatywa w opinii pożyczkodawcy, który np. może uważać, że określonego rodzaju zadłużenia są mniej znaczące w porównaniu do braku środków na spłatę nowej pożyczki.

Wobec tego dziś na rynku pozabankowych pożyczek największe szanse ma konsument pracujący na umowę o pracę, umowę zlecenie lub o dzieło. Chętnie brany jest pod uwagę dochód wynikający z przyznanych świadczeń socjalnych, zasiłku dla bezrobotnych czy alimentów.

Co wyróżnia pożyczkę pozabankową na tle kredytu bankowego?

Jak wiemy, w banku jest znacznie trudniej uzyskać kredyt. Brak zdolności kredytowej czy brak dochodu eliminuje nasze szanse do zera. Zasady przyznawania pożyczek w branży pozabankowej są bardziej elastyczne i tutaj wnioski większości konsumentów zostaną rozpatrzone pozytywnie.

Pośród wszystkich różnic, najbardziej odczuwalną dla każdego klienta jest cena usług. Koszty pożyczek pozabankowych, zarówno tych krótkoterminowych jak i długoterminowych, są zdecydowanie wyższe niż koszty ponoszone z tytułu spłacanego kredytu bankowego. Jeśli mamy szansę na zaciągnięcie zobowiązania z banku, na pewno na tym zyskamy, pomimo większej ilości formalności oraz obowiązku pojawienia się osobiście w placówce.