Zamknij

Jakub Pypkowski z VI LO i 23 innych medalistów u wicepremiera Gowina

13:08, 11.01.2018 | ech
REKLAMA
Skomentuj
Medaliści olimpiad na spotkaniu z wicepremierem Jarosławem Gowinem. Źródło: www.nauka.gov.pl

Dwudziestu czterech medalistów Międzynarodowych Olimpiad Przedmiotowych odwiedziło w środę wicepremiera Jarosława Gowina w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W elitarnym gronie znalazł się uczeń z VI Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy, Jakub Pypkowski. Wicepremier zachęcał młodych ludzi do studiowania w Polsce.

Reprezentanci Polski na Międzynarodowych Olimpiadach Przedmiotowych zdobyli łącznie w ubiegłym roku 31 medali i 5 wyróżnień. Medaliści reprezentują rozmaite dziedziny wiedzy, przede wszystkim jednak są to nauki ścisłe i przyrodnicze: matematyka, fizyka, astronomia i astrofizyka, lingwistyka matematyczna, chemia, biologia, a także geografia. System oceniania laureatów olimpiad jest inny niż np. zawodów sportowych – medale dostają nie trzy osoby, lecz grupy zdolnych uczniów (np. w jednym roku może być przyznanych kilka złotych czy srebrnych medali z jednej dziedziny).

Spotkanie z laureatami to dobra okazja, by nawiązać także do sytuacji polskiej nauki i szkolnictwa wyższego i do zmian, które dokonują się na tej płaszczyźnie. Wicepremier Jarosław Gowin zwrócił się do olimpijczyków z zaproszeniem, by chcieli swe pasje naukowe rozwijać w Polsce, na polskich uniwersytetach: - Studiując lub myśląc o wyborze studiów, macie przed sobą wiele dróg, wiele możliwości, drzwi najlepszych światowych uczelni stoją przed wami otworem. Chcę was jednak zaprosić do współtworzenia silnych polskich uniwersytetów – powiedział podczas wręczania listów gratulacyjnym wicepremier Jarosław Gowin. – Nie ukrywam, że bardzo bym się ucieszył, gdybyście wybrali polskie uniwersytety. Reforma szkolnictwa wyższego to suma wielu działań, jednak bez zdolnych i pracowitych studentów pozostanie w sferze teorii. Dlatego zapraszam Was już teraz, byście chcieli współtworzyć silne polskie uniwersytety, konkurujące z najlepszymi na świecie - dodał wicepremier.

Wśród zaproszonych był zdobywca złotego medalu na Międzynarodowej Olimpiadzie Geograficznej w Belgradzie w 2017 roku, 17-letni Jakub Pypkowski, uczeń VI Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy, w klasie o profilu politechnicznym. Jakub od drugiej klasy gimnazjum brał co roku udział w Olimpiadzie Geograficznej. Ma osiągnięcia nie tylko w tej dziedzinie, bo był finalistą olimpiad lingwistyki matematycznej oraz teologii katolickiej. W wolnym czasie chętnie gotuje, a jego największą pasją są podróże. Bierze także udział w sesjach Europejskiego Parlamentu Młodzieży.

(ech)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (3)

filozofie Gowinie,żefilozofie Gowinie,że

5 2

z tymi silnymi uniwersytetami nie wyszło tak jak w twoją reformą sądownictwa ,gdy byłeś ministrem w rządzie D.Tuska? Czy, już dotarło do świadomości, że powołanie Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy jest ZASADNE, że UMK w perfidny sposób zawłaszczył AMB, która pod jego skrzydłami rozwija się najgorzej w kraju, że ten pozornie silny uniwerek toruński to po prostu pasożyt? 16:57, 11.01.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

kornkorn

1 0

Jak zwykle nie na temat i notorycznie żle.Brawo zdolniacy. 07:03, 12.01.2018


m.m.

1 0

Gratulacje dla Jakuba i jego najbliższych! 20:41, 15.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone