Zamknij

Bliny prawosławne w Bydgoskiej Szkole Wyższej

18:23, 10.02.2018 | ech
REKLAMA
Skomentuj
XI Bliny prawosławne w Bydgoskiej Szkole Wyższej. Fot. Jacek Nowacki

W sobotę, 10 lutego, w auli  Bydgoskiej Szkoły Wyższej odbyła się biesiada kulturalna, odwołująca się do prawosławnej tradycji zakończenia karnawału, pod nazwą XI Bliny prawosławne. 

„Bliny prawosławne”, zorganizowane w Bydgoskiej Szkole Wyższej już po raz jedenasty, nawiązują do przedwojennej tradycji biesiad, kultywowanych przed II wojną światową przez liczną grupę prawosławnych, emigrantów rosyjskich, białoruskich i ukraińskich, którzy mieszkali w naszym mieście.

Na początku imprezy o znaczeniu Wielkiego Postu dla Cerkwi prawosławnej mówił proboszcz bydgoskiej cerkwi pw. Św. Mikołaja Cudotwórcy, ks. Marian Radziwon. - Czterdziestodniowy post ma na celu naprawę moralną naszej duszy i przygotowanie nas tym samym na godne spotkanie ze zmartwychwstałym Chrystusem - powiedział ks. Radziwon.

Uczestnicy uroczystości mogli skosztować przygotowane przez parafian jedynej cerkwi prawosławnej w Bydgoszczy, bliny - specjały wykonane z mąki gryczanej. Wyjątkowe znaczenie w prawosławnej Cerkwi odgrywają ikony. Również w tym roku można było podziwiać wystawę obrazów, które - jak powiedział ks. Radziwon - "są oknem na świat duchowy i pełnią istotną rolę w relacji z Bogiem i Jego świętymi oraz przeżywaniu różnych świąt".

Ze specjalnym słowem do zgromadzonych wystąpił bydgoski radny Stefan Pastuszewski. Nawiązał do słów Jana Pawła II o dwóch płucach Europy. Bydgoszcz może rozwijać się, oddychając płucami chrześcijaństwa zachodniego i wschodniego, dzięki licznemu napływowi osób zza wschodniej granicy, głównie z Ukrainy. Zastępca prezydenta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz skierowała do uczestników prawosławnych blinów pozdrowienia od prezydenta Rafała Bruskiego.

Biesiada miała znakomitą oprawę muzyczną w wykonaniu zespołu „Ikos”, który wystąpił w składzie: Michał Hajduczenia – baryton, kontrabas, kierownictwo artystyczne, Krystyna Misiukiewicz – sopran, Dawid Dubec – baryton, kontratenor, Mateusz Szwankowski – bas, klarnet, altówka, Wolodymyr Gajdyczuk – tenor, akordeon i Iwan Gajdyczuk - akordeon. Słuchacze nagrodzili rzęsistymi oklaskami świetne wykonanie cerkiewnej muzyki, pieśni białoruskich, romansów rosyjskich i dumek ukraińskich.

Organizatorami imprezy byli: Urząd Miasta Bydgoszczy, Bydgoska Szkoła Wyższa, Parafia Prawosławna pw. św. Mikołaja w Bydgoszczy i Stowarzyszenie „Teatr na Barce”.

(ech)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone