Zamknij

Skarb z katedry odkryty dla wszystkich

14:06, 13.02.2018 | i
REKLAMA
Skomentuj
Fot. (i)

Dzisiaj o godz. 13 otwarta została w Europejskim Centrum Pieniądza na Wyspie Młyńskiej wystawa, na której zaprezentowano odkryte przez archeologów w bydgoskiej katedrze monety i precjoza.

Bezcenne znalezisko z bydgoskiej katedry, jeden z największych skarbów  odkrytych w Polsce, został dzisiaj zaprezentowany na wystawie w Europejskim Centrum Pieniądza na Wyspie Młyńskiej. Po krótkim wernisażu dla zaproszonych gości od godz. 14.00 skarb mogli obejrzeć wszyscy chętni.

Na początku roku, pod posadzką prezbiterium w Katedrze Bydgoskiej, odnaleziono liczący kilkaset obiektów zabytkowych skarb. Dyrekcja Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego zadecydowała o organizacji wystawy, na której skarb zostanie zaprezentowany mieszkańcom jeszcze przed procesem konserwacji. Otwarcie wystawy odbyło się we wtorek 13 lutego w Europejskim Centrum Pieniądza.

Skarb zaprezentowany został w  jednej z sal wystawowych. Monety i precjoza pokazane są w specjalnie dla nich zaprojektowanej gablocie. Aranżacja nawiązuje do wnętrza zabytkowej katedry. Wyłożonych zostało ponad 480 złotych monet z okresu od  XV do XVII wieku, ozdoby, części stroju, w tym srebrne guzy do żupanów i delii, dekoracyjne rozety, a także amulet - "wilczy kieł". Szczegółowe badania znaleziska przynoszą nowe  informacje. Pierwsze analizy gabinetowe już pozwoliły ustalić, że najstarsze znaleziska pochodzą z przełomu XV i XVI wieku, a nie jak sądzono z 2 poł. XVI wieku.    

(i)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (3)

PytamPytam

3 4

A kiedy ten skarb wróci do Katedry, do prawowitego właściciela? 16:45, 13.02.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Nigdy,Nigdy,

2 3

i całe szczęście! 17:03, 13.02.2018


PytamPytam

3 2

Z kościoła to wynieśli i do kościoła musi wrócić! A jak nie to będzie świętokradztwo! 17:28, 13.02.2018


© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone