Zamknij

Gwiazda Dawida i krzyż w jednej bryle. Do tego poezja

16:28, 09.03.2018 | Ewa Starosta
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Jacek Nowacki

W Galerii Autorskiej Jana Kaji i Jacka Solińskiego otwarto wystawę rzeźby gdańskiego artysty o bydgoskich korzeniach. Wernisażowi towarzyszyło spotkanie poetyckie.

Goście Galerii Autorskiej uczestniczyli tym razem w otwarciu wystawy z jednym eksponatem - obiektem nazwanym przez jego twórcę  „12 =12”. To jakby zapis procesu zmieniającej się geometrii krzyża równoramiennego w gwiazdę sześcioramienną.

- Symbole dwóch monoteistycznych religii: judaizmu i chrześcijaństwa, wtapiają się w jedną bryłę z dwunastoma płaszczyznami -  pokreślił Jacek Soliński, przypominając, że dla obu religii liczba 12 posiada szczególne znaczenie (dwanaście pokoleń Izraela  i dwunastu powołanych przez Jezusa apostołów).

- Byłem pod wrażeniem tego, co się stało na poprzednim tutaj spotkania. Jacek Soliński  zaproponował, żeby pokaz moich rzeźb był połączony z wystąpieniem poetów i wspaniale to się zespoliło -  zwierzył się Robert Kaja, który opuścił rodzinną Bydgoszcz i pracuje jako adiunkt  w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Prowadzi Pracownię Projektowania i Organizacji Przestrzeni.

Artysta wyznał, że sam był zaskoczony, kiedy zdał sobie sprawę, że te dwa symbole mają tyle samo krawędzi, chociaż tak różnie wyglądają, Potem podjął próbę połączenia płaskich symboli  w przestrzeni. – Widać teraz pewne napięcie, które tworzą, przenikając się nawzajem, ale jest pewnego rodzaju jedność – uznał Robert Kaja i był to również komentarz do obecnej sytuacji.

- Ta ekspozycja jest również poetyckim przekazem – stwierdził Jacek Soliński. - Prezentacja poetycka, która towarzyszy wystawie, nosi tytuł „Życie wewnętrzne” i w jakiś sposób do niej nawiązuje. To rozpoznawanie, czym jest równowaga w dzisiejszej rzeczywistości – zapowiedział gospodarz spotkania jego drugą część .

Zaprezentowane zostały utwory piętnastu poetów: Wojciecha Banacha, Jarosława Jakubowskiego, Małgorzaty Grajewskiej, Krzysztofa Grzechowiaka, Grzegorza J. Grzmot-Bilskiego, ks. Franciszka Kameckiego, Macieja Krzyżana, Krzysztofa Kuczkowskiego, Piotra Wiesława Rudzkiego, Bartłomieja Siwca, Marka Kazimierza Siwca, Wiesława Trzeciakowskiego, Henryka Majcherka, Krzysztofa Szymoniaka i Jana Wacha.  Dwóch po raz pierwszy w Galerii Autorskiej: Małgorzaty Grajewskiej i Piotra Wiesława Rudzkiego.

Odczytali je autorzy wierszy, a nieobecnych poetów zastąpili Mieczysław Franaszek i Roma Warmus.

(Ewa Starosta)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (4)

akbakb

6 0

ja też coś takiego mam. Zostalo mi po ocieplaniu domu.
A czy poeci już skończyli? 12:49, 14.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

artelogartelog

6 0

filozofia naciągania godna obecnie panującej prawackiej władzy Gwiazda Dawida NIE JEST symbolem religijnym była używana jeszcze przed niewolą babilońską jako pieczęć, jak się nie chce czytać książek to jazda chociaż do Wikipedii
13:20, 14.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

aaaa

4 2

Zbieranina wroga Bruskiemu i PO, a Biuro Kultury stale dotuje ich piwnicę ogromnymi grantami. 14:24, 14.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

monamona

4 0

Podziwiam Roberta Kaję i jego piękne marmury w Licheniu. Nie do skopiowania. Dzięki nim cała ta szmirowata konstrukcja ma niezwykle piękne detale i niezwykłe mozajki. 17:57, 14.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone