Zamknij

"Dzwony" - zakończenie 55. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego. Mamy zaproszenia

23:44, 03.10.2017 | i
REKLAMA
Skomentuj
Mykoła Diadiura. Zdjęcie z archiwum FP

W piątek, 6 października, o godz. 19 koncertem pt. "Dzwony" zakończy się 55. Bydgoski Festiwal Muzyczny. Wystąpią Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej, Chór Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina i wybitni śpiewacy ukraińscy. Mamy zaproszenia.

W finałowym koncercie kończącym 55. Bydgoskie Festiwal Muzyczny bydgoskich filharmoników poprowadzi maestro Mykoła Diadiura. Ukraiński dyrygent gościł już kilkakrotnie na  naszej estradzie. Karierę dyrygencką rozpoczął w 1987 r., zdobywając nagrody Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów w Tokio.  Prowadzi wiele orkiestr, m.in. od 1988 r. jest dyrygentem Narodowej Opery Ukrainy, od 1996 r.  dyryguje także Symfoniczną Orkiestrę Narodową Filharmonii Ukrainy. W tej chwili pełni funkcję dyrektora artystycznego Opery Narodowej Ukrainy i gościnnego dyrygenta Filharmonii Kijowskiej. Od 2015 artysta stale współpracuje z paryską l’Orchestre Pasdeloup.

Partie śpiewacze koncertu wykona Chór Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina i wybitni śpiewacy z Ukrainy. Chórzystów poprowadzi Dawid Ber - chórmistrz Filharmonii Łódzkiej. Zaprezentują się następujący soliści: Kseniya Bakhritdinova, która od 2001 r. śpiewa w prawosławnych chórach katedralnych, a od 2013 r.  pracuje jako solistka Narodowego Teatru Opery i Baletu im. M. Łysenki w Charkowie, Valentin Dytiuk, który od  2015 jest  solistą Opery Narodowej Ukrainy oraz Gennadiy Vashchenko,  od 2000 r. główny solista Akademickiego Teatru Opery i Baletu im. T. Szewczenki.

Na koncert mamy trzy podwójne zaproszenia. Aby się o nie ubiegać, wystarczy przesłać na nasz adres: konkurs@bydgoszcz24.pl odpowiedź na pytanie: Co zainspirowało Rachmaninowa do napisania utworu "Dzwony"? Spośród autorów trafnych odpowiedzi wylosujemy trzy podwójne zaproszenia, które będą do odbioru w kasie filharmonii przed koncertem. Konkurs trwa do czwartku, 5 października, do godz. 14. Zwycięzców o wygranej poinformujemy mailami 15 minut później.

Odpowiedź: poemat "Dzwony" Edgara Allana Poe w tłumaczeniu Konstantina Balmonta, wysłany Rachmaninowowi przez uczennicę i wielbicielkę kompozytora, Marię Daniłową.

"Dzwony" - zakończenie 55. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej

Chór Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina

Mykoła Diadiura dyrygent

Kseniya Bakhritdinova sopran

Valentin Dytiuk tenor

Gennadiy Vashchenko baryton

Dawid  Ber przygotowanie chóru

Maciej Puto, Cezary Nelkowski prowadzenie

W programie:

Franz Schubert (1797-1828) – VIII Symfonia h-moll „Niedokończona”

Olexandr Rodin (*1975) – Siedem słów Chrystusa na krzyżu

Siergiej Rachmaninow (1873-1943)  – „Dzwony” op. 35, symfonia chóralna na orkiestrę, chór i solistów do poematu The Bells Edgara Allana Poego

Bilety do nabycia na www.bilety24.pl, w kasie biletowej FP oraz w Biurze Podróży „Wakacyjny świat” ul. Magnuszewska 8, tel. 52 320 52 29.

(i)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone | 2018