Zamknij

Tegoroczny festiwal teatralny to „Prapremiery Nie/chciane”

17:28, 11.10.2017 | was
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Jacek Nowacki

Jedenaście spektakli zobaczą widzowie podczas pierwszej  edycji festiwalu pod rządami nowego dyrektora Teatru Polskiego, Łukasza Gajdzisa.

O tym, że Festiwal Prapremier się w tym roku mimo wszystko odbędzie, wiadomo było od kilku tygodni. Mówił o tym nowy dyrektor Teatru Polskiego po odebraniu nominacji z rąk prezydenta Bydgoszczy. Nie przypadkiem tegoroczną edycję  festiwalu zatytułował „Prapremiery Nie/chciane”. To swoisty komentarz do decyzji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które po raz pierwszy nie przyznało w tym roku dotacji na organizację tej imprezy teatralnej. (W konkursie o dofinansowanie ze środków ministerialnych odpadli wszyscy organizatorzy festiwali, którzy włączali do programu spektakle w reżyserii Oliviera Frljića).

W tym roku bydgoski teatr musiał zdobyć środki z innych źródeł. - Budżet festiwalu zamknie się kwotą około 750 tysięcy złotych, którą w pełni pokryją miasto Bydgoszcz i władze województwa kujawsko-pomorskiego – powiedział dyrektor Łukasz Gajdzis w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”.

Festiwal rozpocznie spektakl „Herosi transformacji. Nacjopolis” warszawskiej grupy teatralno-kabaretowej Pożar w Burdelu, a zakończy „Wesele”  w reżyserii Jana Klaty, gdyż, jak twierdzi dyrektor Gajdzis, to spektakl, „którego nie można nie zobaczyć”.  

Tegoroczny Festiwal Prapremier potrwa od 13 do 22 października.

(was)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone | 2018