W stolicy Szkocji, w Polskim Centrum Kultury i Edukacji w Edynburgu przy 11 John’s Place bydgoska Galeria Autorska zaprezentuje monodram “Rady dobrego Boga ? czyli przedpstryk III” oraz dwie wystawy malarstwa: Jana Kaji “Ludzie jak aniołowie” i Jacka Solińskiego “Aniołowie przyjaciół”.

Spektakl “Rady dobrego Boga ? czyli przedpstryk III”, przygotowany na podstawie prozy Erica Weinera, to autorski projekt Mieczysława Franaszka, który bydgoszczanie mogli zobaczyć w sali kameralnej Filharmonii Pomorskiej podczas obchodów 35-lecia Galerii Autorskiej w ubiegłym roku. Jest to frapująca opowieść o poszukiwaniu Boga i sensu życia przez turystę i dziennikarza ze świata Zachodu, który odwiedza różne kraje. Pochodzenie i wychowanie w tradycji żydowskiej nie stanowią tu ograniczenia na inne wymiary duchowości. Podróżnika interesują rozmaite kultury i religie, w ich tradycji poszukuje odpowiedzi na dręczące go pytania. Pierwsza część tryptyku poświęcona była buddyzmowi, druga islamowi, a trzecia związana jest z chrześcijaństwem. Monodram jest zabawną opowieścią o poznawaniu wartości duchowych przez człowieka roztargnionego, zanurzonego ?po uszy? w rzeczywistości konsumencko ? komercyjnej.

W polskim kulturalnym centrum w Edynburgu odbędzie się również wernisaż malarstwa Jana Kaji “Ludzie jak aniołowie” i Jacka Solińskiego “Aniołowie przyjaciół”. Dwa wybory prac bydgoskich artystów są próbą odnalezienia nowego spojrzenia na rzeczywistość anielską. – ?Zbliżenie się? do tej tajemnicy wyobraziliśmy sobie dwubiegunowo. Z jednej strony chcieliśmy przedstawić wizerunek Anioła jako postać duchową (nawiązując do bogatej tradycji angelologicznej), a jednocześnie pragnęliśmy odnaleźć Anioła w wizerunku człowieka ? zobaczyć osobę ludzką jako Opiekuna. Każdy z nas odczuwa i obrazuje to inaczej. Połączenie tych dwóch rozpoznań stanowi wspólne przesłanie o Bytach Anielskich. Widzieć z miłością i troską bliźnich oznacza wierność swojemu powołaniu. Mieści się w tym podstawowe poczucie wzajemności do drugiego człowieka. Co staje się wyznacznikiem tego działania? Pozornie niewiele ? codziennie przekazywana miara dobroczynnej obecności – opisują przesłanie wystaw Jan Kaja i Jacek Soliński.

Polskie Centrum Kultury i Edukacji im. Fryderyka Chopina w Edynburgu jest organizacją non-profit założoną przez Polaków z myślą o wypełnieniu luki w ofercie kulturalnej i edukacyjnej dla Polonii oraz promowaniu polskiej kultury i polskich artystów w Szkocji poprzez organizowanie wystaw, spotkań, koncertów i wykładów.