Zamknij

wtorek, 19.09, godz. 18.00

Galeria Miejska bwa, ul. Gdańska 20

Bilety: wstęp wolny

Monika Rak jest laureatką 1. Nagrody w Konkursie Sztuki Twórców Województwa Kujawsko-Pomorskiego – Polygonum 4 (2016 rok), wystawa z katalogiem jest nagrodą za I miejsce.

„Doszukując się rysunkowych śladów w najbliższym otoczeniu tworzę realizacje, w których za pomocą linii właśnie opisuję otaczającą mnie rzeczywistość. Tworzywem chętnie przeze mnie wykorzystywanym są nici, którymi w oparciu o rysunek szyty czy haft interpretuję rzeczywistość. Na płaszczyznach płótna wyszywam linearne motywy będące abstraktami rzeczywistości. Staram się wykorzystywać cały wachlarz możliwości rysunkowych jakie dają nici. Czasem działam w sposób bardziej uporządkowany i precyzyjny, uzyskując długie linie proste pionowe i poziome, innym razem spontanicznie i szkicowo zostawiam linearne ślady, kreskowania i punktowania oraz całą plątaninę nici towarzyszącą procesowi szycia. W moich realizacjach ważne jest to, co dzieje się pomiędzy nicią a płaszczyzną płótna. Tutaj pojawia się przestrzeń na dotyk ludzkiej dłoni, czy też refleksję oraz kontemplowanie danej sytuacji wizualnej.”

Monika Rak

Monika Rak – doktor sztuk plastycznych, artystka działająca na pograniczu rysunku i tkaniny eksperymentalnej. Jest adiunktem w Zakładzie Wzornictwa na UTP w Bydgoszczy, gdzie prowadzi pracownią technicznych aspektów modelowania tkaniny oraz rysunku specjalistycznego.

© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone | 2018