Zamknij

Niektóre samorządy nie radzą sobie z wypłatami dla poszkodowanych

22:02, 12.10.2017 | j
REKLAMA
Skomentuj

Blisko 14 mln złotych nie zostało jeszcze przekazanych przez samorządy poszkodowanym w sierpniowej nawałnicy mieszkańcom naszego regionu. Najgorzej jest w gminach Sośno, Kęsowo i Gostycyn.

Droga do rządowych środków jest kilkuetapowa. Wojewoda, w dniu złożenia zapotrzebowania przez samorządy, występuje z wnioskiem  do ministra spraw wewnętrznych i administracji o uruchomienie środków z rezerwy celowej budżetu państwa. Środki te  bezzwłocznie przekazywane są z MSWiA do wojewody, on z kolei przekazuje je na konta gmin. W taki sposób zostało już przekazanych przez wojewodę kujawsko-pomorskiego prawie 45 mln złotych.

- Za szybkość przekazywania środków do poszkodowanych mieszkańców odpowiadają gminy. To one po wydaniu odpowiednich decyzji o wysokości przyznanej pomocy finansowej, rozdysponowują pieniądze do poszczególnych rodzin. Jednak nie wszystkie gminy sobie z tym radzą - czytamy w informacji przekazanej przez Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki.

Gmina Sośno, najbardziej poszkodowana w sierpniowej nawałnicy, nadal nie wypłaciła ponad 3,3 mln złotych. Podobnie wygląda w sytuacja w  gminie Kęsowo, na koncie której zalega 2,1 mln złotych oraz gminie Gostycyn – niewydatkowanych 2,5 mln złotych.

Nie wszędzie opóźnienia są tak duże. Na koncie koronowskiego ratusza zalega jeszcze kwota 317 749 zł, ale 2 138 317 zł zostało już przekazane potrzebującym.

Warto podkreślić, że niektóre samorządy wypłaciły już wszystkie przekazane przez wojewodę środki. Są to gminy: Nowa Wieś Wielka, Pruszcz, Świekatowo, Piotrków Kujawski, Bytoń, Dobre, Chełmża. Tam jednak poniesione przez mieszkańców straty nie były tak duże.

W regionie  kujawsko-pomorskim w wyniku nawałnicy z 11 na 12 sierpnia zniszczeniu lub uszkodzeniu uległo 4280 budynków mieszkalnych oraz 5898 budynków gospodarczych.

(j)
REKLAMA

Komentarze (1)

PytaniePytanie

0 0

Pytanie kto w Sośnie głosował na tego wójta. Kretyni wybrali niedorajdę i to oni powinni się tłumaczyć. 16:20, 18.10.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone | 2018