Zamknij

Prezydent wpisał tężnie oraz warzelnię soli w Ciechocinku na listę Pomników Historii

18:48, 25.11.2017 | B.B.
REKLAMA
Skomentuj
Kompleks tężni i warzelni soli w Ciechocinku wraz z przyległymi parkami został wpisany na listę Pomników Historii. Fot. znpciechocinek.pl

Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję, aby  kompleks tężni i warzelni soli wraz z przyległymi parkami został wpisany na listę Pomników Historii. 

Uroczystość wręczenia rozporządzenia uznającego ciechocińskie zabytki za Pomniki Historii odbyła się 23 listopada w Pałacu Prezydenckim. Przewodniczący Rady Miejskiej i prezes Przedsiębiorstwa Uzdrowiskowego Ciechocinek S.A., Marcin Zajączkowski otrzymali stosowny dokument z rąk prezydenta Andrzeja Dudy. Ciechocinek reprezentowali w Warszawie także m.in. burmistrz Leszek Dzierżewicz i Aldona Nocna, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej.

Czy ta lista jest ważna? Tak, w moim poczuciu jako prezydenta Rzeczypospolitej jest bardzo ważna. Dla budowania pewnego obrazu naszej pamięci historycznej, a zatem budowania także obrazu polskiej tradycji, dla rozwoju polskiej kultury, a więc rozwoju także i Rzeczypospolitej na przestrzeni 1050 lat jej istnienia – mówił prezydent przed wręczeniem dokumentów. – Jeżeli mówimy o myśli inżynierskiej, to wśród obiektów, które dziś są wpisywane na listę, można choćby wskazać tężnie ciechocińskie – podkreślił. – Proszę o opiekę nad tymi wspaniałymi obiektami – dodał.

- Te zabytki to miejsca szczególne, ważne dla społeczności lokalnej, ale i świadczące o szerszej świadomości – mówił podczas uroczystości Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego. – Pan prezydent wybrał coś, co jest najważniejsze dla naszej historii i kultury, co świadczy o naszej tożsamości – dodał. 

Oprócz ciechocińskich budowli status Pomników Historii otrzymało 10 innych obiektów, m.in. zespół klasztorny w Gdańsku-Oliwie, zespół spichlerzy w Grudziądzu, dawny Pałac Biskupów i Katedra w Kielcach czy Kopiec Kościuszki w Krakowie.

Pomnik Historii jest jedną z pięciu form ochrony zabytków. Od roku 1994 do chwili obecnej Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wpisał 60 obiektów na listę Pomników Historii. Uznanie za Pomnik Historii oznacza nadanie danemu zabytkowi lub parkowi kulturowemu szczególnej rangi ze względu na jego wartość dla kultury narodowej.

(B.B.)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone