Zamknij

Torunianie, szykujcie portfele! Będą wyższe podatki

18:00, 08.10.2017 | MT
REKLAMA
Skomentuj

Z powodu wzrostu cen mieszkańców Torunia czeka podwyżka podatków od nieruchomości i środków transportu. Obie opłaty urosną o 1,9 proc., czyli o wskaźnik inflacji.

Od dwóch lat miasto nie podnosiło podatków od nieruchomości. Nie miało takiej potrzeby, bo przez ten czas mieliśmy do czynienia z deflacją, czyli obniżką cen na towary i usługi konsumpcyjne. Jednak w lipcu Główny Urząd Statystyczny podał, że w pierwszym półroczu 2017 r. ceny na powyższe usługi wzrosły o 1,9 proc.

Inflacja wymusza reakcję urzędników. Dlatego od stycznia 2018 r. zamierzają podwyższyć opłaty za metr kwadratowy zajmowanej nieruchomości. Projekt uchwały w tej sprawie przygotował już prezydent Michał Zaleski. 12 października przedstawi ją miejskim radnym. Zapewnia, że torunianie nie odczują jej efektów, bo podatek nie wzrośnie ponad inflacyjny wskaźnik.

I tak, w 2018 r. m kw. gruntu przeznaczony na działalność gospodarczą ma kosztować 91 gr. Za 50-metrowe mieszkanie wraz z udziałem w gruncie zapłacimy złotówkę więcej w skali roku. Właściciel 150-metrowego domu wraz z działką o powierzchni 500 metrów kw. odda 8 zł więcej. Nowe stawki zasilą budżet miasta o 120 mln zł.

O wskaźnik inflacji wzrośnie też podatek od środków transportu. Dotyczy to właścicieli ciężarówek, autobusów i ciągników. Konkretne opłaty zależą od rozmiarów pojazdu. Roczny podatek za samochód ciężarowy o masie powyżej 9 t wyniesie 1,6 tys. zł. Natomiast na 30 proc. bonifikatę mogą liczyć właściciele ciężarówek i autobusów, które spełniają ekologiczne normy EURO 6.

(MT)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone | 2018