Zamknij

Most im. Piłsudskiego. Wiemy, jakie zmiany czekają torunian

22:11, 25.10.2017 | Michał Tokarczyk
REKLAMA
Skomentuj
Źródło: www.ddtorun.pl

Bez fajerwerków na samej przeprawie, ale za to duże zmiany na pl. Armii Krajowej. Torunianie poznali wstępny projekt remontu mostu im. Piłsudskiego. Nie obyło się bez głosów sprzeciwu.

Na konsultacje w przystani AZS stawiło się blisko 50 osób. Nie brakowało mieszkańców lewobrzeżnego Torunia, radnych, a także przedstawicieli rad okręgu i lokalnych stowarzyszeń.

Głos najpierw zabrał Przemysław Petruś, przedstawiciel rzeszowskiej firmy Trasal, odpowiedzialnej za projekt remontu mostu im. Piłsudskiego. Niemal półgodzinne wystąpienie podzielił na dwie części. W pierwszej omówił  zakres przebudowy, a w drugiej skupił się na organizacji ruchu drogowego podczas modernizacji.

Na moście prawie bez zmian...

Trasal zanim jeszcze usiadł do deski kreślarskiej, dostał od urzędników kilka wytycznych. W poniedziałek okazało się, że wziął niemal wszystkie do serca. I tak: chodniki z obu stron przeprawy zostaną poszerzone do około czterech metrów, dzięki czemu pomieszczą ścieżki rowerowe, będą też zejścia z mostu na Zamek Dybowski i Kępę Bazarową, oraz na Bulwar Filadelfijski. Obok nich staną windy, co ułatwi poruszanie się niepełnosprawnym i starszym.

Miejsca na przeprawie starczy również dla czterech tarasów widokowych. Trzy staną nad filarami po stronie wschodniej i to z nich zobaczymy panoramę Starówki. Generalny remont czekają też zabytkowe schody na północnym krańcu, służące obecnie za nieformalny szalet. Nowy blask zyska iluminacja.

...ale pl. Armii Krajowej zupełnie jak nowy

Za to dużo większe zmiany dotkną pl. Armii Krajowej. Trasal proponuje zastąpić przestarzałe skrzyżowanie mostu i trzech ulic - Poznańskiej, Kujawskiej i Nieszawskiej - podłużnym, lekko spłaszczonym rondem.

- Mieliśmy ograniczone pole działania - uzasadniał Petruś ten nieregularny kształt. - Od zachodu mamy stację benzynową i miejską przepompownię, po wschodniej stronie leży kemping, a na południu kolejowy wiadukt. Ale tak wydłużone rondo zwiększy przepustowość, da wszystkim równą szansę na włączenie się do ruchu. Zwłaszcza jadącym od ul. Nieszawskiej, którzy nieraz czekali długie minuty zanim wjechali na skrzyżowanie.

Z projektu wynika, że krajobraz pl. Armii Krajowej ma zmienić się nie do poznania. Od ul. Kujawskiej w stronę mostu zostanie wytyczony tzw. bajpas umożliwiający płynny i bezkolizyjny przejazd z ominięciem ronda. Identyczne rozwiązanie pojawi się także na zjeździe z przeprawy do ul. Nieszawskiej.

Ponadto do dworca Toruń Główny i ul. Poznańskiej zostaną poprowadzone ścieżki dla jednośladów i nowe chodniki. Wymianę czeka kolejowy płot ciągnący się wzdłuż ul. Kujawskiej.

Przy wiadukcie wyrośnie kładka dla pieszych i rowerzystów. W ten sposób zastąpi przejście dla pieszych - zgodnie uznawane przez torunian za jedno z najniebezpieczniejszych w mieście. Autobusy MZK kursujące w stronę Stawek i Podgórza będą zatrzymywać się tuż za zjazdem z mostu, a nie jak do tej pory, czyli obok stacji benzynowej.

Uwagi zebrane podczas konsultacji posłużą do naniesienia ewentualnych poprawek w projekcie. Jego ostateczny kształt poznamy zapewne w przyszłym roku, gdy dostanie akceptację urzędników.

To drugie podejście magistratu do remontu wysłużonej przeprawy. W kwietniu ub.r. blisko 4 tys. torunian wypowiedziało się w internetowej ankiecie na temat zakresu przebudowy.

Drogowcy zamierzają ruszyć z remontem mostu im. Piłsudskiego najwcześniej w 2019 r.

(Michał Tokarczyk)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone