reklama

Konstanty Andrzej Kulka

Data 17 lutego 2017
Godzina 19:00
Miejsce Filharmonia Pomorska
Adres Andrzeja Szwalbego 6
85-080 Bydgoszcz
Bilety do nabycia na www.bilety24.pl, w kasie biletowej FP oraz w Biurze Podróży „Wakacyjny świat” ul. Magnuszewska 8, tel. 52 320 52 29

Konstanty Andrzej Kulka

Konstanty Andrzej Kulka jest jednym z najwybitniejszych polskich artystów-muzyków. Urodził się w Gdańsku. Jest wychowankiem prof. Stefana Hermana. W 1964 roku został laureatem Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. N. Paganiniego w Genui (dyplom z odznaczeniem specjalnym). W 1966 r. otrzymał bardzo prestiżową I nagrodę Międzynarodowego Konkursu ARD (Radia Niemieckiego) w Monachium, która okazała się momentem przełomowym w jego karierze. Artysta od przeszło 40 lat gości na największych i najbardziej znaczących estradach, w filharmoniach, domach muzyki, radiofoniach i na festiwalach obu półkul.

Raoul Grüneis studiował na Universität der Künste w Berlinie. Szczególne cenił sobie zajęcia interpretacji pieśni Ariberta Reimanna i Dietricha Fischera-Dieskau. Pod wpływem zajęć u Witolda Szalonka – wybitnego, polskiego kompozytora, jednego z najważniejszych przedstawicieli nurtu awangardowego w muzyce polskiej i europejskiej, ucznia Nadii Boulanger – głównym punktem jego repertuaru staje się francuski modernizm. Kolejną domeną dyrygenta są dzieła Richarda Wagnera.

Na wstępie i zakończenie koncertu będzie muzyka Debussy’ego. Wpierw Popołudnie fauna, który jest zaledwie 10-minutowym poematem symfonicznym, lecz zalicza się do najważniejszych dzieł XX wieku, gdyż jego znaczenie dla muzyki kolejnego stulecia okazało się olbrzymie. Utwór wyznacza przełom w twórczości Debussy’ego, a także początek impresjonizmu w muzyce. Na finał zaś usłyszymy dzieło złożone z trzech szkiców symfonicznych, które kompozytor opatrzył wspólnym tytułem Morze (La Mer). Nasz wielki wirtuoz skrzypiec, maestro Kulka, wykona jedyny koncert skrzypcowy Karłowicza. Partia solowa tego dzieła jest trudna i pokonanie tych trudności jest świadectwem wysokich umiejętności technicznych skrzypka. Daniel Rybicki zagra partie solowe w Popołudniu fauna Debussy’ego. Jest absolwentem klasy fletu Jadwigi Kotnowskiej w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Równocześnie w tym samym roku ukończył studia magisterskie w klasie fletu Bertena D’Hollandera w Lemmensinstituut – Hogeschool voor Wetenschap & Kunst w Leuven (Belgia), uzyskując tytuł Master of Art. Współpracował z wieloma cenionymi orkiestrami, polskimi i zagranicznymi, z którymi występował w najbardziej renomowanych salach koncertowych Europy. Od 2012 r. jest I flecistą symfoników bydgoskich.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej

  • Raoul Grüneis, dyrygent
  • Konstanty Andrzej Kulka, skrzypce
  • Daniel Rybicki, flet

W programie:

  • Claude Debussy (1862-1918) – Popołudnie fauna
  • Mieczysław Karłowicz (1876-1909) – Koncert skrzypcowy A-dur op. 8
  • Claude Debussy (1862-1918) – Morze

Na czas trwania koncertu będzie można zostawić dzieci (od 3. roku życia) pod opieką wykwalifikowanych animatorów z UKW. Filharmonia prosi o zgłoszenia najpóźniej jeden dzień przed koncertem. Bilety dla dzieci w cenie 10 zł będą do kupienia w kasie biletowej FP.