reklama

O Józefie Święcickim, architekturze i Bydgoszczy 1859–1913

Data 12 stycznia 2017
Godzina 18:00
Miejsce Salon Hoffman, KPCK przy placu Kościeleckich 6
Bilety wstęp wolny

IX Spotkanie z Historią u Hoffmana: promocja książki „Bydgoszczanin i budowniczy. O Józefie Święcickim, architekturze i Bydgoszczy 1859–1913”

W roli prelegentki wystąpi tym razem Bogna Derkowska-Kostkowska, historyk sztuki, autorka świeżo wydanej książki „Bydgoszczanin i budowniczy. O Józefie Święcickim, architekturze i Bydgoszczy 1859–1913”.

Publikacja obszernie prezentuje życie i dokonania Józefa Święcickiego na tle architektury Bydgoszczy i bydgoskiego środowiska budowlanego. Opisana jest w niej jego twórczość, przywołanych zostało wielu innych projektantów, wykonawców prac oraz zleceniodawców. W katalogu przybliżono wszystkie zidentyfikowane projekty. W przypadku kamienic zwrócono uwagę na ukształtowanie elewacji i rozplanowanie wnętrz, a niekiedy też nawiązano do ich późniejszej historii. Tekst uzupełniło około 440 ilustracji.

W założeniu książka przeznaczona jest dla szerokiego grona czytelników. Powinna zainteresować nie tylko historyków sztuki i historyków zajmujących się rozwojem miast, sztuką oraz architekturą XIX wieku, ale też regionalistów, zwłaszcza bydgoszczan.

Z recenzji naukowej prof. dr. hab. Lechosława Lameńskiego: „Bez wątpienia książka Bogny Derkowskiej-Kostkowskiej to książka stricte naukowa, z licznymi przypisami, bibliografią i bogatym materiałem ilustracyjnym, w którym ważne miejsce zajmują archiwalne fotografia rodzinne, zdjęcia z epoki jak i współczesne widoki poszczególnych budynków wzniesionych przez Józefa Święcickiego oraz reprodukcje oryginalnych planów budowlanych przechowywanych w Archiwum Państwowym w Bydgoszczy.

…książka bardzo dojrzała merytorycznie, dobrze napisana i zakomponowana, prawdziwe kompendium wiedzy o twórcy i jego czasach w których przyszło mu żyć. Publikacja, która udanie wypełnia jedną z wielu białych plam w historii XIX- i XX-wiecznej architektury Bydgoszczy. Jest to zarazem pierwsza monografia bydgoskiego budowniczego, jednego z najciekawszych przedstawicieli swojego pokolenia, którego działalność projektowa i budowlana wywarła tak znaczny wpływ na charakter i wygląd miasta…”

Podczas spotkania można będzie nabyć książkę.