Od 1 stycznia 2020 r. czeka nas zmiana w sposobie segregowania odpadów komunalnych. O ile zmienią się ceny za wywóz śmieci jeszcze nie wiadomo. Od dzisiaj do 10 lutego potrwają konsultacje w tej sprawie.
Nasz kraj coraz bardziej musi dostosowywać się do standardów Unii Europejskiej, również w zakresie gospodarki śmieciami. Stosowne zmiany w zakresie gospodarowania odpadami zostały już przyjęte w rozporządzeniu Ministra Środowiska. Teraz do nowych przepisów będą musiały dostosować się samorządy. Od 1 stycznia 2020 r. na terenie Bydgoszczy wdrożony zostanie jednolity dla całego kraju nowy system selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Jaki wpływ te zmiany wywołają na ceny jeszcze nie wiadomo.
Zastępca prezydenta Michał Sztybel podczas konferencji prasowej w ratuszu podkreślił, że na ceny wpływ będą miały składniki zależne od miasta i od niego niezależne. Do tych drugich zaliczył poziom płacy minimalnej, ceny paliw oraz prądu. Składniki, które zależne są od miasta, jak na przykład częstotliwość wywozu śmieci, poddane zostaną konsultacjom społecznym.
W myśl obowiązującego jeszcze w tym roku regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta segregujemy odpady powstające w naszych domach do czterech pojemników, które dzielą się na:
• papier, metale i tworzywa sztuczne (zbierane łącznie w pojemnikach lub workach koloru żółtego),
• szkło (zbierane w pojemnikach lub workach koloru zielonego),
• odpady resztkowe (gromadzone w pojemnikach lub workach koloru czarnego lub szarego).
• Ponadto w sezonie wiosenno-letnim odbierane są również odpady zielone (zbierane do pojemników lub worków koloru brązowego).
Nowe zasady selektywnego zbierania odpadów sprawią, że nasze posesje oraz wiaty śmietnikowe zostaną wyposażone dodatkowo w pojemniki lub worki koloru niebieskiego – łącznie segregacja odbywać się będzie do pięciu, a nie jak do tej pory czterech pojemników - gdzie trafiać będą wyłącznie odpady z papieru. Natomiast do pojemników koloru brązowego, opróżnianych odtąd przez cały rok, będziemy mogli wyrzucić bioodpady (również odpady kuchenne, za wyjątkiem mięsa).
Bioodpady to – zgodnie z ustawą o odpadach – ulegające biodegradacji odpady z ogrodów i parków, odpady spożywcze i kuchenne.
Ryc. UMB
Miasto Bydgoszcz w ramach konsultacji społecznych chce określić nowe zapisy Regulaminu Utrzymania Porządku i Czystości w mieście, który m.in. określa częstotliwość wywozu śmieci w zależności od ich rodzaju.
W konsultacjach będzie mógł wziąć udział każdy mieszkaniec Bydgoszczy poprzez wyrażenie swojej opinii na temat proponowanych zmian:
• za pośrednictwem dedykowanej ankiety,
• bezpośrednio podczas dyżurów konsultacyjnych czy infolinii telefonicznej.
Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.bydgoskiekonsultacje.pl. Osobno opinie zostaną od spółdzielni mieszkaniowych oraz rad osiedla.
Konsultacje odbędą się w dniach od 21 stycznia do 10 lutego 2019 r.
Dyżury konsultacyjne odbędą się:
- we wtorek, 29 stycznia, w godzinach od 16:00 do 18:00, w siedzibie Biura Zarządzania Gospodarką Odpadami Komunalnymi przy ul. Wojska Polskiego 65, I piętro, pok. 139;
- we wtorek, 5 lutego, w godzinach od 16:00 do 18:00, w punkcie Urzędu Miasta Bydgoszczy, zlokalizowanym w Galerii Handlowej „Zielone Arkady” przy ul. Wojska Polskiego 1, I piętro, lokal 219.
Pytania mieszkańcy mogą kierować również do Biura Zarządzania Gospodarką Odpadami Komunalnymi Urzędu Miasta Bydgoszczy: tel. 52 58 59 178, e-mail: odpady@um.bydgoszcz.pl.
Fot. Jacek Nowacki