Za tydzień, w niedzielę, 21 października rozpocznie się 16. edycja Bydgoszcz Jazz Festival. Festiwal potrwa do 13 listopada.
Tegoroczna edycja 16. Bydgoszcz Jazz Festival odbędzie się w dniach od 21 października do 13 listopada 2016 r. W programie znajdą się wykonawcy o zróżnicowanej stylistyce od jazzu akustycznego przez fusion po muzykę elektroniczną włącznie. Wystąpią gwiazdy polskiego i światowego jazzu. Wśród wykonawców giganci: John Scofield, Sheila Jordan, Jeremy Pelt.
Program 16. Bydgoszcz Jazz Festival:
21 października - Opera Nova, godz. 19.00 (bilety: 65 zł)
Polish Songs – Eljazz Big Band, Karen Edwards & Stanley Breckenbridge i orkiestra kameralna
Polish Songs - Piosenki polskie, które powstawały na przełomie kilkudziesięciu lat będą prezentowane w nowym projekcie muzycznym wykonywanym przez Eljazz Big Band i orkiestrę kameralną. Solistami będą wybitni amerykańscy artyści Karen Edwards i Stanley Breckenridge. Wszystkie utwory będą śpiewane w języku angielskim...
1 listopada, Teatr Polski, godz. 19.00 (bilety: 50 zł)
Zaduszki Jazzowe: Andrzej Jagodziński Trio i Jeremy Pelt Quintet
Andrzej Jagodziński to znakomity pianista, akordeonista, kompozytor, aranżer. Sławę i uznanie szerokiego grona słuchaczy w kraju i na świecie zdobył z udziałem muzyków swojego tria, wspaniałymi interpretacjami Chopina w latach 90-tych XX w. Kulminacją poszukiwań brzmieniowych zespołu jest Koncert fortepianowy g-moll na trio jazzowe i orkiestrę symfoniczną, a także Requiem na trio jazzowe, troje wokalistów jazzowych i chór mieszany. Najnowszą inspiracją Jagodzińskiego stała się muzyka mistrza polifonii Jana Sebastiana Bacha. W odróżnieniu od muzyki Chopina, w której złożone harmonie i wysmakowane melodie były podstawą i inspiracją do improwizacji, w muzyce Bacha, dla Jagodzińskiego i jego Tria tą inspiracją jest wielogłosowość i nieskończone możliwości przenikania i wpływania na siebie poszczególnych głosów.
Andrzej Jagodziński Trio-Bach:
Andrzej Jagodziński – fortepian
Adam Cegielski – kontrabas
Czesław „Mały” Bartkowski – perkusja
Jeremy Pelt to jeden z najbardziej wyróżniających się młodych trębaczy w świecie jazzu. Wielokrotny zwycięzca plebiscytu prestiżowego magazynu Down Beat, rozpoczął rozwijającą się w zawrotnym tempie karierę w 1998 roku, kiedy po ukończeniu Berklee College of Music zamieszkał w Nowym Jorku i dołączył do Mingus Big Band. Nagrania i występy Pelta przyniosły mu uznanie krytyków, zarówno w USA, jak i za granicą. Nat Hentoff, legendarny publicysta jazzowy i producent, wyróżniał Jeremy Pelta w the Wall Street Journal. Przez pięć lat z rzędu Downbeat Magazine i Jazz Journalist Association tytułował Pelta wschodzącą gwiazdą trąbki.
Jeremy Pelt Quintet:
Jeremy Pelt - trumpet
Victor Gould - piano,
Vicente Archer - bass,
Allan Mednard - drums
Ismel Wignall - percussion
6 listopada, Centrum Artystyczne Eljazz, godz. 20.00 (bilety: 30 zł)
Free Jazz Night: Yanina Free Jazz Wave, Jaząbu
Wojciech Jachna
Tomasz Glazik
Marek Kądziela
Jacek Buhl
Jaząbu to nowy, wielopokoleniowy projekt muzyków z Łodzi, Bydgoszczy i Warszawy.
Wojciech Jachna - trębacz i improwizator. Absolwent historii na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz jazzu i muzyki rozrywkowej na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W jego dorobku znajduje się przeszło 20 albumów z różnymi wykonawcami, w tym z Contemporary Noise Sextet, Sing Sing Penelope, trójmiejskimi Mordami, czy reegae’owym Dubska. Współpracował z wieloma artystami, między innymi legendą polskiej sceny improwizowanej, Andrzejem Przybielskim
Tomasz Glazik – saksofonista, improwizator, producent. Absolwent Szkoły Muzycznej II stopnia im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy w klasie saksofonu i Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy na Wydziale Wychowania Muzycznego. Członek polskich zespołów: Kult, El Doopa, Glabulator.
Marek Kądziela – gitarzysta, kompozyto. Wykładowca Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi . Absolwent gitary jazzowej oraz kompozycji w The Carl Nielsen Academy of Music w Danii. L
Jacek Buhl - perkusista związany z bydgoskim klubem Mózg i muzyką improwizowaną. Grał w zespołach istotnych dla tzw. sceny yassowej - Trytony i Syfon, a następnie należał do składów The Cyclist i międzynarodowej formacji Spejs oraz z Tomkiem Glazikiem tworzył duet Glabulator, a z Tomkiem Pawlickim i Mateuszem Szwankowskim trio Trzy Tony. Obecnie na stałe współpracuje z zespołem Alameda 5 ( "Duch tornada"), triem Jachna/ Mazurkiewicz/Buhl (" Dźwięki ukryte"), jest członkiem duetu Jachna/Buhl.
9 - listopada, Centrum Artystyczne Eljazz, godz. 20.00 (bilety: 30 zł)
Bitwa Jazzowa: Jazz Band Ball, Orchestra i Stanley Breckenridge
Eljazz Quartet
Asia Czajkowska-Zoń – śpiew
Wojciech Gogolewski – fortepian
Janusz Mackiewicz – kontrabas
Józef Eliasz – perkusja
Eljazz Quartet to zespół oparty na stylistyce swingowej, wykonuje przede wszystkim program złożony z muzyki filmowej. Muzyka jest dobrana ze szczególną starannością, w której można znaleźć wiele melodii przypominających dawniejsze i współczesne filmy. Tacy mistrzowie jak Ella Fitzgerald czy Whitney Houston są inspiracją i wzorcem dającym wiele przestrzeni do interpretacji i improwizacji.
Jazz Band Ball Orchestra to fenomen na skalę polską i światową. Trudno znaleźć zespół, który byłby aktywny przez ponad pół wieku i wciąż cieszył się niesłabnącym powodzeniem fanów.
Stanley Breckenridge - amerykański pianista bluesowy i jazzowy, wybitny wokalista, najwyższej próby kompozytor. Autor bestsellerów "Popular Music in America" i "African American Music for Everyone". Występował z takimi gwiazdami jak Nancy Sinatra, Bill Cosby i Martha Reeves. Charyzmatyczny, porywający, uwodzący publiczność swym czarem - jeden z największych mistrzów bluesa. Prócz utworów własnych i wielkich światowych przebojów wykona kilka polskich piosenek.
13 listopada - Filharmonia Pomorska, godz. 19.00 (bilety: 70 zł i 90 zł)
John Scofield Band, Sheila Jordan & Cameron Brown
Sheila Jordan - amerykańska piosenkarka jazzowa i autorka tekstów. Jordan była pionierem bebopu i scatu jazzowego, stylu śpiewu z prostym basem jako jedynym akompaniamentem. Muzyka Jordan zyskała uznanie wielu krytyków, szczególnie ze względu na jej zdolność do improwizowania tekstów; Scott Yanow opisuje ją jako "jedną z najbardziej konsekwentnie kreatywnych wszystkich wokalistów jazzowych". Charlie Parker często przedstawiał Jordan jako "piosenkarkę z milionowymi uszami"
Cameron Brown rozpoczął naukę muzyki w wieku 10 lat, najpierw na fortepianie, a później na klarnecie. Jednak przyciągnięty do basu, zaczął grać na blaszanym basie w studenckiej grupie tanecznej. Brown pojawił się na ponad 80 albumach. Jego pierwsze nagranie jako lidera ukazało się w 2003 roku wraz z grupą The Hear and Now z Deweyem Redmanem. Oprócz grania koncertów i koncertowania w kraju i za granicą, Brown obecnie uczy jazzu na kontrabasie w Green Meadow Waldorf School w Chestnut Ridge w Nowym Jorku.
John Scofield
Gerald Clayton
Vicen
Jte Archet
Bill Stewart
Muzyka Johna Scofielda posiada bardzo charakterystyczny dźwięk i różnorodność stylistyczną. Scofield jest mistrzowskim improwizatorem jazzowym, którego muzyka zazwyczaj mieści się między post-bopem, jazzem funk i R & B. W latach 1982-1985 Scofield koncertował i nagrywał z Milesem Davisem. Jego kariera z zespołem Davisa postawiła go na pierwszym planie jazzu jako muzyka i kompozytora. Od tego czasu prowadził własne grupy na międzynarodowej scenie jazzowej, nagrał ponad 30 albumów jako lider (wiele już klasyków) oraz współpracował ze współczesnymi faworytami, takimi jak Pat Metheny, Charlie Haden, Eddie Harris, Medeski, Martin & Wood, Bill Frisell, Brad Mehldau, Mavis Staples, Jack DeJohnette, Joe Lovano i Phil Lesh. Grał i nagrywał wśród wielu legend jazzu, z Tonym Williamsem, Jimem Hallem, Ronem Carterem, Herbie Hancockiem, Joe Hendersonem, Dave Hollandem, Terumasa Hino. Objeżdża świat około 200 dni w roku z własnymi grupami, jest adiunktem muzyki na Uniwersytecie w Nowym Jorku, mężem i ojcem dwojga dzieci.
Bilety na wszystkie festiwalowe wydarzenia można nabyć w klubie Eljazz przy ul. Krętej 3 od godz. 16 do 19.00. Karnet na wszystkie koncerty i imprezy towarzyszące dla jednej osoby kosztuje 200 zł.
Imprezy towarzyszące festiwalowi (wstęp wolny):
6 listopada, godz. 22.00 - JAM SESSION - Eljazz
9 listopada, godz. 22.00 - JAM SESSION - Eljazz
13 listopada, godz. 19.00 - wystawa uczniów Państwowego zespołu Szkół Plastycznych w Bydgoszczy - Centrum Artystyczne Eljazz - Młodzi na start - sztuki wizualne
1 listopada, godz. 19.00 - wystawa uczniów Państwowego zespołu Szkół Plastycznych w Bydgoszczy - Teatr Polski - Młodzi na start - sztuki wizualne
6 listopada, godz. 20.00 - wystawa fotografii Kingi Eliasz pt. Jazz Foto - Centrum Artystyczne Eljazz - sztuki wizualne