W Bydgoszczy odbyły się uroczystości związane z  82. rocznicą napaści ZSRS na Polskę i Dniem Sybiraka.

We wrześniu 1939 r. po 17 dniach walk z Niemcami polskie armie cofały się ciągle na wschód, wycofując się za Bug. Broniła się jeszcze Warszawa, Lublin, Modlin, Hel i kilka odosobnionych punktów. Polski plan obrony zakładał jeszcze bronienie się ocalałych wojsk na poleskich bagnach, gdzie Niemcy nie mogli już użyć czołgów oraz wojsk zmechanizowanych, a także na przyczółku rumuńskim.

Nadzieję miał przynieść 17 września, bowiem tego  dnia,  zgodnie z układem sojuszniczym z Francją oraz Anglią, obaj nasi sojusznicy mieli przystąpić do działań wojennych na zachodzie Niemiec. Tego dnia do wojny wszedł jednak kto inny. Związek Sowiecki dotrzymał porozumienia z Niemcami (tajny protokół paktu Ribbentrop - Mołotow) i Sowieci zaatakowali Polskę ze wschodu. Agresja ZSRS, kiedy kilkaset tysięcy polskich żołnierzy walczyło jeszcze  z Niemcami, zostało określone przez Polaków  jako „wbicie noża w plecy”. Na wschodnich terenach Rzeczypospolitej rozpoczęła się okupacja sowieckiej barbarii, która przyniosła deportacje, mordy i grabieże.

Sybiracy, kombatanci, osoby represjonowane, Wojsko Polskie oraz przedstawiciele policji, samorządu z prezydentem Rafałem Bruskim, wicemarszałkiem województwa Zbigniewem Ostrowski, radnymi Prawa i Sprawiedliwości oraz Instytutu Pamięci Narodowej spotkali się w piątek, 17 września br. na Starym Rynku, by uczcić  pamięć tych dramatycznych wydarzeń. Pod pomnikiem Walki i Męczeństwa złożono kwiaty.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w katedrze bydgoskiej. Następnie uczestnicy przeszli na Stary Rynek - tam podniesiono flagę i odegrano hymn państwowy.

Odegrano także Hymn Związku Sybiraków, a ku czci ofiar żołnierze Wojska Polskiego oddali salwę honorową.