Rada miasta zadecydowała, że nieruchomość przy ul. Dąbrowskiego 8 zostanie bezprzetargowo sprzedana prywatnym Szkołom Sokratesa.

„To najstarszy budynek szkolny w Bydgoszczy. Znajduje się w przepięknej okolicy, w sąsiedztwie oazy zieleni, jaką jest park na Wzgórzu Dąbrowskiego” – opisali kilka lat temu  na stronie internetowej siedzibę swojej szkoły uczniowie Gimnazjum nr 22  przy ul. Dąbrowskiego 8.

W porządku obrad  ostatniej sesji rady miasta znalazł się projekt uchwały w sprawie sprzedaży w drodze bezprzetargowej nieruchomości zabudowanej  przy ul. Dąbrowskiego 8. Na tę nieruchomość składają się: teren o powierzchni 0,7 ha, czterokondygnacyjny budynek szkolny o powierzchni  3,3 tys. m kw. połączony z salą gimnastyczną oraz  nowoczesne boisko wielofunkcyjne.

W uzasadnieniu merytorycznym projektu uchwały czytamy: „W związku z realizowaną reformą systemu oświaty i rozpoczęciem procesu likwidacji gimnazjów z dniem 1 września 2017 roku przedmiotowa nieruchomość nie jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania sieci szkół publicznych w Bydgoszczy”.

Po gorącej dyskusji uchwała została przyjęta (17 głosów za,  3 przeciw, 5 wstrzymujących). Nieruchomość może zostać sprzedana za cenę nie niższą niż wysokość wyceny dokonanej przez  rzeczoznawcę. Andrzej Bereda, dyrektor Wydziału Mienia i Geodezji, sądzi, że będzie to ok. 6 mln zł.

Kilka razy radna Grażyna Szabelska pytała, po co ten pośpiech. Przywoływała obietnicę zastępczyni prezydenta. Wiceprezydent Iwona Waszkiewicz zobowiązała się kilka miesięcy temu, że przedstawi radnym całościową koncepcję zagospodarowania obiektów, które  do tej pory zajmowały gimnazja. I nagle, z pominięciem opinii Komisji Edukacji,  pojawił się projekt uchwały dotyczący tylko jednego budynku.  

Ponawiane przez dr. Szabelską wnioski o zdjęcie z porządku obrad tej uchwały nie zostały uwzględnione przez radnych rządzącej miastem koalicji PO - SLD. Dyrektor Bereda tłumaczył, że „w historii samorządu bydgoskiego jest taki zwyczaj, że te nieruchomości, które nie mają służyć celom oświatowym są zagospodarowywane”. Tymczasem  budynek przy Dąbrowskiego wcale nie przestał i  nie przestanie w ciągu najbliższych dwóch lat służyć publicznej oświacie. Gimnazjum nr 22, jak wszystkie inne gimnazja w Polsce, zostanie 1 września rozwiązane, ale będzie przez dwa lata wygaszane, bo muszą skończyć edukację ci uczniowie, którzy już naukę w gimnazjum rozpoczęli.

Andrzej Bereda starał się wywrzeć wrażenie, że mamy do czynienia z  normalnym  trybem  postępowania. Wyliczał, ile nieruchomości  miasto w przeszłości podarowało bądź zbyło z bonifikatą bydgoskim uczelniom publicznym i ile budynków sprzedało uczelniom niepublicznym. Ale przecież Szkoły Sokrates (podstawówka i ogólniak) nie są szkołami wyższymi.

Funkcjonowanie tych prywatnych placówek oświatowych w gmachu przy Dąbrowskiego 8 nie było zagrożone. W sierpniu  2014 roku  została ze Szkołami Sokrates podpisana umowa najmu, która obowiązuje do końca czerwca 2024 roku. Skąd więc ten pośpiech?