Dzisiaj przypada 40. rocznica wydarzeń Bydgoskiego Marca. W uroczystościach w Bydgoszczy udział wzięli prezydent RP Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Prezydent Rzeczypospolitej odznaczył Jana Rulewskiego Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.
Pobicie działaczy NSZZ "Solidarność" podczas sesji Wojewódzkiej Rady Narodowej 19 marca 1981 roku było jednym z najbardziej dramatycznych wydarzeń, do których doszło między sierpniem 1980 r. a wprowadzeniem stanu wojennego w grudniu 1981 r. Bydgoszcz 40 lat temu była w centrum uwagi światowej opinii publicznej. Działacze siłą zostali wyprowadzeni z budynku przez funkcjonariuszy ZOMO. Trzech – przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” Jan Rulewski, działacz związku Mariusz Łabentowicz oraz działacz chłopski Michał Bartoszcze – zostało dotkliwie pobitych i trafiło do szpitala.
Odpowiedzialni za „prowokację bydgoską” nigdy nie zostali ujawnieni. Część dokumentów dotyczących działań milicji została zniszczona. „Nie wiadomo, czy pobicie działaczy >Solidarności< było prowokacją (jeśli tak, to czyją), czy samowolą funkcjonariuszy, czy może przygrywką do wprowadzenia w Polsce stanu wojennego” – pisze Grzegorz Majchrzak w „Encyklopedii >Solidarności<”. Do dziś nie wiadomo też, kto wydał rozkaz pobicia Jana Rulewskiego, Mariusza Łabentowicza i Michała Bartoszcze.
Dla upamiętnienia tych wydarzeń przed bydgoskim Urzędem Wojewódzkim ustawiono obelisk – podłużny kamień na postumencie.
W obchodach 40. rocznicy Bydgoskiego Marca wzięli dzisiaj udział prezydent RP Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. w katedrze pw. św. Marcina i Mikołaja, której przewodniczył biskup bydgoski Jan Tyrawa. Potem przeniosły się na plac przed Kujawsko-Pomorskim Urzędem Wojewódzkim przy ul. Jagiellońskiej. W uroczystościach udział wzięli m.in. wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, marszałek województwa Piotr Całbecki, prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, posłowie na Sejm i do Parlamentu Europejskiego.
– Dzisiejsze pokolenie nie wyobraża sobie, że Polska mogłaby nie być suwerenna i wolna. To Państwu to zawdzięczają. Cześć i chwała Bohaterom! Niech żyje Solidarność! – mówił Andrzej Duda na placu przed Kujawsko-Pomorskim Urzędem Wojewódzkim, gdzie rozegrały się wydarzenia sprzed 40 lat.
- Dziś razem z prezydentem Andrzejem Dudą przyjechałem do Bydgoszczy, by nisko pokłonić się bohaterom Solidarności i uczestnikom tamtych marcowych dni. Marzec 1981 na stałe wpisał się w historię polskiej drogi do wolności, obok Sierpnia i Grudnia - innych symbolicznych miesięcy w karnawale Solidarności - tej wielkiej, unikalnej w skali świata, 10-milionowej siły. Dziękuję za determinację i odwagę tym, których walka przyniosła nam wszystkim wolność! - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Wystąpienia prezydenta i premiera zakłócali protestujący działacze Komitetu Obrony Demokracji i Obywateli RP w Bydgoszczy.
Pod obeliskiem przed urzędem wojewódzkim prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki oraz delegacje parlamentarzystów i samorządowców złożyły wieńce i kwiaty. Uczestnicy uroczystości wzięli też udział w otwarciu wystawy wielkoformatowych zdjęć poświęconych wydarzeniom Bydgoskiego Marca ‘81 na ścianie Bydgoskiego Centrum Finansowego przy ul. 19 Marca 1981 roku.
W siedzibie Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego prezydent Andrzej Duda wręczył zasłużonym odznaczenia. Jana Rulewskiego w uznaniu wybitnych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej uhonorował Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. – Godność, która pojawiła się w naszej postawie – a która nie była znana w komunistycznej filozofii – nakazywała nam, żeby się bronić. Nie mogliśmy zgodzić się na poniżenie – mówił były opozycjonista w okresie PRL i lider bydgoskiej "Solidarności" sprzed 40 lat Jan Rulewski.
Krzyże Komandorskie Orderu Odrodzenia Polski otrzymali prof. Wojciech Polak - członek komitetu założycielskiego NZS na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, historyk, przewodniczący Kolegium IPN oraz Marek Majka - działacz Solidarności w Zakładach Chemicznych "Organika- Zachem" i w Bydgoskiej Fabryce Kabli.
Premier Mateusz Morawiecki wręczył byłym opozycjonistom Medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości.