16 marca 2021 roku był w Bydgoszczy dniem upamiętniającym strajk chłopski 1981 roku.
Bydgoski Marzec 1981 to w ocenie historyków jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach dwudziestowiecznej Bydgoszczy. Wymieniane bywa jednym tchem z wrześniem 1939 roku i spaleniem zagłuszarki w 1956 roku. I rzeczywiście, w marcu 1981 roku, Bydgoszcz znalazła się na czołówkach mediów całego świata.
Obchody 40. rocznicy rozpoczęcia w Bydgoszczy okupacyjnego strajku chłopskiego rozpoczęły się od Mszy św. w intencji Ojczyzny i NSZZ RI „Solidarność” w kościele jezuitów przy pl. Kościeleckich. Później uroczystości były kontynuowane przed historycznym budynkiem przy ul. Dworcowej 87. Pod tablicą upamiętniającą strajk chłopski zebrali się uczestnicy wydarzeń sprzed 40 lat, delegacje rolniczych organizacji, władz rządowych i samorządowych.
Atmosferę 33-dniowego strajku okupacyjnego dawnej siedziby ZSL przypomnieli bohaterowie historycznych wydarzeń Wojciech Mojzesowicz i Jan Rulewski. Okolicznościowe krótkie przemówienia wygłosili prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski i prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek. Prezes IPN przypomniał, że w marcu 1981 roku stolicą Solidarności była Bydgoszcz, a największy w historii kraju strajk, w którym udział wzięło kilkanaście milionów osób, był manifestacją zjednoczonego narodu w walce o wolność. Jan Rulewski zaapelował o stworzenie w piwnicach kamienicy przy Dworcowej 87 "prawdziwej izby pamięci o tamtych wydarzeniach".