Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Marcin Zieleniecki i wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz przedstawili zmiany w realizacji programu „Rodzina 500+”, które wejdą w życie po 1 lipca.
Od 1 lipca 2019 roku zmienią się zasady przyznawania świadczenia 500+. Do końca czerwca prawo do świadczenia 500+ na pierwsze dziecko bądź dziecko jedyne w rodzinie jest uwarunkowane spełnianiem kryterium dochodowego. Od 1 lipca ten warunek nie będzie dotyczył żadnego z dzieci i świadczenie przysługiwać będzie na wszystkie dzieci do ukończenia 18 roku życia.
Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz przedstawił dane statystyczne dla województwa kujawsko-pomorskiego związane z rozszerzeniem prawa do świadczenia 500+. Obecnie z programu korzystają rodzice i opiekunowie przeszło 200 tys. dzieci. Od 1 lipca liczba ta zwiększy się do 369 tys. Obecnie na konta uprawnionych wpływa rocznie 1 mld 300 tysięcy zł. Od 1 lipca kwota ta zwiększy się o blisko miliard, będzie to około 2 mld 300 tys. zł.
Wnioski online o przyznanie świadczenia będzie można składać od 1 lipca za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia oraz platformy usług elektronicznych ZUS.
Od 1 sierpnia wnioski będzie można składać tradycyjną drogą – podczas wizyty w urzędzie lub listownie.
Warto pamiętać, że złożenie wniosku do końca września gwarantuje rodzinom wypłatę świadczenia z wyrównaniem od lipca. Złożenie wniosku w okresie lipiec-sierpień 2019 r. oznacza, że świadczenie z wyrównaniem od lipca zostanie wypłacone najpóźniej do 31 października. Złożenie wniosku we wrześniu daje gwarancję wypłacenia świadczenia, z wyrównaniem od lipca, najpóźniej do 30 listopada.
Uwaga, jeśli rodzic dziecka złoży wniosek po 30 września, świadczenie będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku.
Wprowadzony zostanie szczególny 3-miesięczny termin – liczony od dnia urodzenia dziecka – na złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze na nowo narodzone dziecko. Złożenie wniosku w tym czasie będzie gwarantowało przyznanie świadczenia z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka. Dzisiaj rodzice mają na to 1 miesiąc.
Od 1 lipca wejdzie w życie również rozwiązanie pozwalające na przyznanie – z zachowaniem ciągłości – świadczenia 500+ drugiemu z rodziców dziecka w przypadku śmierci rodzica, któremu świadczenie zostało przyznane (lub który zmarł przed rozpatrzeniem złożonego wniosku). Dzisiaj w takiej sytuacji z dniem śmierci jednego z rodziców prawo do przyznanego świadczenia wygasa, gdyż jest to świadczenie osobiste, niezbywalne i niepodlegające dziedziczeniu.
W Bydgoszczy papierowe wnioski będą przyjmowane od 1 sierpnia w Wydziale Świadczeń Rodzinnych przy ul. Wojska Polskiego 65, w filii Urzędu Miasta w Fordonie przy ul. E.Gierczak 6, w Punkcie Obsługi Mieszkańca w centrum handlowym Zielone Arkady oraz w kancelarii ogólnej Urzędu Miasta Bydgoszczy przy ul. Jezuickiej 1 (możliwe jest jedynie złożenie wniosku).