Kacper, Melchior i Baltazar pojadą ulicami Bydgoszczy na koniach i wielbłądzie w pierwszą niedzielę nowego roku, 6 stycznia. Za Trzema Królami wyruszy do hali Łuczniczka wielki orszak, który uda się do stajenki, aby pokłonić się Dzieciątku Jezus.

VI Bydgoski Orszak Trzech Króli rozpocznie się Mszą świętą o godz. 11.00 w kościele oo. jezuitów. Orszak wyruszy sprzed kościoła o godz. 12.30 i przejdzie ulicami Bernardyńską, Zbożowy Rynek, Toruńską do Hali Widowiskowo-Sportowej „Łuczniczka”, gdzie odbędzie się pokłon Trzech Króli.

Trzej Królowie, którzy pochodzą z różnych stron świata reprezentować będą również trzy pokolenia. Król afrykański, w rolę którego wcieli się o. Izaak będzie przedstawicielem młodego pokolenia, król azjatycki, którego w tym roku odegra Wojciech Rzepka będzie reprezentował mężów i ojców rodzin, natomiast w roli króla europejskiego wystąpi Andrzej Barylski, przedstawiciel dziadków i pokolenia seniorów. Grupa teatralna z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy przedstawi scenkę „Dwór Heroda”, a po niej królowie złożą dary i oddadzą pokłon nowonarodzonemu Jezusowi. Tegoroczny scenariusz orszaku będzie nawiązywał do nauczania Jana Pawła II. Fragmenty homilii Papieża Polaka odczyta bydgoski aktor Mieczysław Franaszek. Na zakończenie orszaku uczestnicy będą mogli poczęstować się specjalnie na tę okazję upieczonymi drożdżówkami z serem, które mają symbolizować zwyczaj częstowania kolędników szczodrakami.

Pochód nawiązywać będzie do 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Wezmą w nim udział osoby ucharakteryzowane na marszałka Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego oraz Ignacego Jana Paderewskiego. W orszak włączą się również reprezentanci Cechów Rzemiosł Różnych z Bydgoszczy. Przemarsz będzie również okazją do wspólnego śpiewania kolęd i radosnego przeżywania święta Objawienia Pańskiego.

Orszak Trzech Króli jest wydarzeniem oddolnym, w całości przygotowywanym przez wolontariuszy. W realizację i przebieg bydgoskiego orszaku zaangażowało się około 300 osób. Odtwórcami głównych ról są członkowie bydgoskich wspólnot Ruchu Światło-Życie, uczniowie szkół oraz grupa teatralna z MDK nr 2. Jak co roku organizatorzy będą rozdawać papierowe korony i nalepki. Dzieci będą mogły przekazać Świętej Rodzinie rysunki ze skarbami, które chciałyby podarować Dzieciątku oraz słodycze, które zostaną przekazane ubogim rodzinom.

Do orszaku może przyłączyć się każdy. Organizatorzy zachęcają do przygotowania niedrogiego przebrania, dzięki któremu jest się nie tylko widzem, ale także aktorem w tym ulicznym przedstawieniu. W ubiegłym roku za królami podążyło około 10 tys. uczestników, a bydgoski orszak był jednym z największych w Polsce.