Agata Rzoska, absolwentka kierunku architektury na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w konkursie "Architektura Betonowa 2019" znalazła się w gronie 10 finalistów na najlepszą pracę dyplomową studiów II stopnia. Tytuł wyróżnionej pracy: „Koncepcja architektoniczna Muzeum Żołnierzy Podziemia Antykomunistycznego w Bydgoszczy”.

Podczas Biennale Architektury 2019 w Krakowie nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu Architektura Betonowa 2019 na najlepszą pracę dyplomową, której autor w danym roku akademickim na wyższej uczelni architektonicznej w Polsce uzyskał stopień magistra inżyniera architekta. Praca Agaty Rzoski z UTP znalazła się w gronie 10 najlepszych prac dyplomowych konkursu. Tytuł wyróżnionej pracy: „Koncepcja architektoniczna Muzeum Żołnierzy Podziemia Antykomunistycznego w Bydgoszczy”. Promotorem pracy dyplomowej jest  dr inż. arch. Robert Łucka z Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska UTP w Bydgoszczy.

Zainteresowania historią współczesną i dramatycznymi losami bydgoszczan w minionym stuleciu w przypadku Agaty Rzoski nie były przypadkowe. -  Siostra mojego dziadka, śp. Monika Dymska, została ścięta w więzieniu Moabit w 1943 roku. Gdyby doczekała roku 1945, trafiłaby najpewniej do konspiracji antykomunistycznej - wspomina autorka nagrodzonej pracy.

Przystępując do pracy nad projektem muzeum podziemia antykomunistycznego w Bydgoszczy obok powojennej historii Bydgoszczy Agata Rzoska przeanalizowała podobne projekty z całego świata.

- W Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie, Muzeum Holocaustu w Los Angeles oraz National Holocaust Monument w Ottawie formy rzeźbiarskie przedstawiają wydarzenia historyczne za pomocą symboli, prezentując ideę i dramatyzm opowiadanych wydarzeń. Obiekty te oddziałują na emocje odbiorcy i tworzą przestrzeń refleksyjną, skłaniając do przemyśleń, jednocześnie idealnie wpisując się w zastaną przestrzeń. Stało to się jedną z głównych inspiracji mojego projektu - podkreśla Agata Rzoska.

- Po udanej obronie pracy, projekt spotkał się również z uznaniem bydgoskiego oddziału Instytutu Pamięci  Narodowej, gdzie dwukrotnie miałam przyjemność go prezentować. Mój promotor dr.inż.arch. Robert Łucka, bardzo zachęcał mnie do zgłoszenia pracy na konkurs architektoniczny. Zbieżność technologiczna pracy z tematyką konkursu Architektura Betonowa sprawiła, iż zdecydowałam się wysłać pracę do Krakowa. 9 października, na Biennale Architektury 2019 w ICE miałam przyjemność, w gronie dziesięciu najlepszych magistrantów Politechnik: Warszawskiej, Krakowskiej, Wrocławskiej i innych najbardziej prestiżowych polskich wydziałów architektury, odbierać nominację. Warto było studiować na UTP - podsumowuje sukces absolwentka bydgoskiej uczelni.