Lider bydgoskich struktur Porozumienia Jarosława Gowina Adam Banaszak zapowiedział, że partia w ramach Polskiego Ładu szczególnie dbać będzie o przedsiębiorców i o klasę średnią.

Liderzy Porozumienia w okręgu bydgoskim przedstawili w środę, 19 maja, podczas konferencji prasowej, wkład polityków partii w tworzenie Polskiego Ładu, ogłoszonego przez Zjednoczoną Prawicę. Zapowiedzieli wspieranie nowych postulatów programowych ogłoszonych przez liderów koalicji rządowej.

Radny województwa Adam Banaszak podkreślił, że Porozumienie szczególnie dbać będzie o przedsiębiorców i o klasę średnią. - Ułatwienia czy w obrębie przetargów publicznych, które powodują, że mnóstwo podmiotów w ogóle nie startuje. Naszą rolą jako Porozumienie jest dbanie o przedsiębiorców, dbanie o samorząd – powiedział Adam Banaszak, prezes Zarządu Okręgowego bydgoskich struktur Porozumienia. Banaszak wskazał, że ochronie klasy średniej służyć będzie przede wszystkim podniesienie do 120 tys. zł drugiego progu podatkowego. Zapowiedział również podniesienie kwoty kosztów uzyskania przychodu na pracy etatowej. Wskazał, że ten postulat, choć nie wynegocjowany w ramach Zjednoczonej Prawicy, jest już uzgodniony. - Pozwoli na znaczące podniesienie liczby osób, które skorzystają już bezpośrednio finansowo na Polskim Ładzie. To jest zwiększenie liczby osób, które dzięki Polskiemu Ładowi nie tylko będą w stanie więcej dorobić wskutek rozwoju gospodarki, ale także dzięki obniżeniu podatków - zapewnił Banaszak.

Prezes Banaszak przyznał jednak, że koszt zwiększenia nakładów na służbę zdrowia poniosą najlepiej zarabiający i przedsiębiorcy. - Oni też muszą być beneficjentami Polskiego Ładu. Oni mają szansę być tymi beneficjentami tylko wtedy, kiedy cała gospodarka ruszy naprzód - wskazał Banaszak. Lider Porozumienia w Bydgoskiem duże nadzieje pokłada też w zapowiedzianych w Polskim Ładzie Społecznych Inicjatywach Mieszkaniowych, które na poziomie gmin powinny rozwinąć inicjatywy budowy mieszkań.

- Jako najbardziej wolnościowe środowisko w Zjednoczonej Prawicy chcemy, żeby w kieszeniach Polaków, zostało jak najwięcej pieniędzy. Porozumienie Jarosława Gowina jest rzecznikiem polskiej klasy średniej, dlatego dróg próg podatkowy zostanie podniesiony z 85 tysięcy złotych do 120 tysięcy złotych – powiedział z kolei Dobromir Szymański, radny miasta Inowrocławia.

Członek bydgoskiego Zarządu Porozumienia Paweł Przepióra skupił się m.in. na zmianach, które nastąpią w ustawie o wspieraniu zatrudnienia. - Do teraz urzędy pracy nie wykonywały do końca szybko swojego podstawowego zadania, jakim było - pomóc znaleźć pracę, ponieważ były systemowo odciągane przez dodatkowe obowiązki - mówił Przepióra i dodał, że nie mający pracy rejestrowali się jako bezrobotni po to tylko, by mieć zapewnione ubezpieczenie zdrowotne. - Teraz to zadanie będzie przeniesione na ZUS, co odciąży urzędy pracy, które będą mogły szybciej realizować swoje podstawowe zadania - wskazał Przepióra.

Paweł Przepióra wskazał też na decydującą rolę młodych w polityce. - To młodzi będą budować gospodarkę za kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt lat. Od młodych, od ich umiejętności (...) zależy jak nasza gospodarka będzie się rozwijać. Dlatego chcielibyśmy utworzyć pracownie przyszłości, ośrodki edukacyjne, które pozwolą młodym na rozwijanie swoich umiejętności, hobby tak żeby w momencie, kiedy wejdą na rynek pracy w dziedzinach powiązanych z technologią, dziedzinach powiązanych z matematyką, naukami przyrodniczymi mogli już wejść z dużą wiedzą, umiejętnościami – wskazał przewodniczący Młodej Prawicy w Bydgoszczy i radny Młodzieżowej Rady Miasta Bydgoszczy.

Adam Banaszak, Dobromir Szymański, Paweł Przepióra. Fot. Jacek Nowacki