W Hotelu City, położonym blisko gmachu Collegium Medicum, otwarto dzisiaj sympozjum naukowo-szkoleniowe, połączone z obchodami 20. rocznicy powstania Polskiego Towarzystwa Andrologicznego. Centralnym tematem naukowym są aktualne problemy płodności męskiej, czynniki wpływające na płodność oraz efekty terapii. Zajęcia warsztatowe będą poświęcone diagnostyce zaburzeń genetycznych związanych z niepłodnością.
Gospodarze zaproszą uczestników sympozjum na rejs Brdą, żeby umożliwić im zobaczenie urokliwych miejsc, których w naszym mieście nie brakuje. Będą wśród nich profesorowe z Kanady, USA, Włoch i Hiszpanii, a także wybitni polscy specjaliści z Poznania, Białegostoku, Łodzi, Szczecina, Warszawy, Krakowa, no i oczywiście z Bydgoszczy.
Uczestników i gości sympozjum przywitał przewodniczący komitetu organizacyjnego prof. Roman Kotzbach. W uroczystości otwarcie wzięli udział dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum UMK prof. Kornelia Kędziora-Kornatowska, prof. Jolanta Słowikowska?Hilczer – przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Andrologicznego, prof. Zbigniew Wolski – przewodniczący Polskiego Towarzystwa Urologicznego oraz prof. Krzysztof Kula – pierwszy przewodniczący Polskiego Towarzystwa Andrologicznego.
Prof. Grzegorz Jakiel wzbogacił uroczystość otwarcia sympozjum barwnym wystąpieniem poświęconym 20-leciu istnienia Polskiego Towarzystwa Andrologicznego. Z jego wykładu wspomnieniowego można się było dowiedzieć, że spotkanie założycielskie towarzystwa odbyło się w Kazimierzu, a lista założycieli liczyła 18 osób. Polska była jednym z nielicznych krajów, gdzie andrologia wyrosła z ginekologii. W Niemczech była to początkowo gałąź dermatologii, w wielu innych krajach ? urologii. – Andrologia w Polsce zaczęła się od leczenia bezpłodności – stwierdził prof. Jakiel.