Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy, pomysłodawczyni imprezy, Weronika Płaczek przedstawiła szczegóły programu festiwalu. Festiwal rozpocznie się 24 kwietnia i potrwa pięć dni.
- Dwa lata temu były pierwsze pokazy animacji w Cafe Pianola – spotkało się to z dobrym odbiorem. Stąd pomysł na festiwal. W jego drugiej edycji w tym roku będziemy mieć trzy konkursy dla profesjonalistów, studentów szkół filmowych i amatorów. Będzie wiele atrakcji, jak zawsze spotkania z twórcami, koncerty i pokazy filmów – powiedziała Weronika Płaczek, omawiając festiwalowe atrakcje.
Bydgoszcz gościć będzie wielu gości specjalnych. Na pokaz swoich filmów i spotkanie przyjedzie Wojtek Wawszczyk, współtwórca animacji do hollywoodzkich filmów ?Ja, robot? i ?Aeon Flux? oraz polskiego ?Jeża Jerzego?, znany też z reżyserii reklam z serii ?Serce i Rozum?. Spotkanie i pokaz filmów poprowadzi też Wiola Sowa, prezes Association Internationale du Film d’Animation Poland, autorka obsypanego kilkunastoma nagrodami na najważniejszych festiwalach animowanego debiutu ?Refreny? (The New York Polish Film Festival – Nagroda “Ponad Granicami” im. Krzysztofa Kieślowskiego, MFF CineFest w Miskolsc – nagroda dla najlepszego filmu animowanego, “Srebrny Lajkonik” dla najlepszego filmu animowanego na Krakowskim Festiwalu Filmowym, Nagroda Główna “Srebrny Smok” na festiwalu Etiuda i Anima, nagroda dla najlepszego filmu animowanego na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych “Młodzi i Film”). Ciekawie zapowiada się pokaz filmów Pauliny Majdy, młodej animatorki nagradzanej na Animocjach 2012, Cutout Fest, czy krakowskiej OFAFA.
Gratką będzie jeden z pierwszych w Polsce pokazów legendarnej (choć młodej) animacji pełnometrażowej z Czech pt. ?Alois Nebel? w reżyserii Tomáša Luňáka. Film jest długo oczekiwaną adaptacją kultowego komiksu Jaroslava Rudiša i Jaromíra 99. Przy jego realizacji po raz pierwszy w historii czeskiej kinematografii wykorzystano metodę rotoskopii, w której modelem dla animacji są prawdziwi aktorzy. Animocje zaprezentują też obsypany nagrodami film Jana Švankmajera ?Mały Otik?. Pełną absurdalnego widzenia świata produkcje uhonorowano trzema Czeskimi Lwami – za najlepszą reżyserię, najlepszy plakat i jako najlepszy film roku.
Jednym z najważniejszych wydarzeń festiwalu będzie na pewno uroczyste odsłonięcie muralu, jaki powstanie podczas Animocji na ścianie śródmiejskiej kamienicy przy ul. Obrońców Bydgoszczy 11. Stworzą go dwaj topowi streetartowcy polscy – Daniel Kaliński (Chazme) i Michał Wręga (Sepe). – Mural będzie inspirowany animacją. Będzie obrazem nawiązującym do grafik Eschera, do tak zwanych figur niemożliwych. Będzie przedstawiał żebraka przeistaczającego się w bogacza i z powrotem w żebraka, i tak na przemian – zdradził Kuba Ignasiak z MCK-u.
Podczas bydgoskiego festiwalu odbędzie się także dyskusja panelowa FILM JAKO GRA – GRA JAKO FILM, zajmująca się tematyka przenikania się narracji wizualnej w filmie animowanym i grach komputerowych.
Rozbudowana część edukacyjna obejmie bardzo ciekawe warsztaty animacji plastelinowej prowadzone przez Monikę Kuczyniecką, autorkę teledysków dla Voo Voo, Czesław Śpiewa czy Bajzla oraz warsztaty animacji materiałów sypkich prowadzone przez animatorkę Karolinę Suchodolską.
Mocnym akcentem festiwalu będzie awangardowy koncert, nawiązujący do filmów Juliana Antonisza – ?Elektro Jamniczek? w wykonaniu kolektywu DJ Chmara-Winter, DJ Lu oraz VJ-ki Karoliny Jacewicz. A na jego zakończenie, w niedzielę ok. godz. 15 przy ul. Obrońców Bydgoszczy 11 odsłonięty zostanie mural.