Anne Applebaum spotkała się dzisiaj z czytelnikami w bibliotece głównej przy Starym Rynku. Bydgoskie spotkanie połączone było z promocją książki pt. „Matka Polka”.

Książka „Matka Polka” to rozmowa Pawła Potoroczyna z Anne Applebaum o jej życiu, rodzinie i pracy. Dziennikarka opowiada w niej o pacy w archiwach nad książkami o gułagach, totalitaryzmie i komunizmie. Opisuje procesy, które doprowadziły do rozpadu Związku Sowieckiego i zmian w Europie Środkowo-Wschodniej. Rozmowy, które złożyły się na książkę, zostały nagrane w 2019 roku w Chobielinie pod Bydgoszczą, gdzie mieszka.

Nikogo z uczestników spotkania nie zdziwiło pierwsze pytanie zadane laureatce Nagrody Pulitzera za książkę "Gułag": skąd tytuł "Matka Polka"? - Tytuł tak naprawdę wymyślił mój mąż, który ma bardzo specyficzne poczucie humoru - powiedziała Applebaum i zaznaczyła, że wie, jakim stereotypem obarczone są oba słowa. Stwierdziła, że nie identyfikuje się z nim. - Mieszkam w Polsce, mam dzieci polskie, mówimy w domu po polsku. Dlaczego nie mogę uznać tytułu za swój? - zastanawiała się i dodała, że może jest już ten czas, by rozszerzyć znaczenie obu słów. Przypomniała swoje związki z Polską od przyjazdu do Warszawy pod koniec lat 80. i jak przemiany, które zostały w tej części świata zapoczątkowane przez "Solidarność", wciągnęły ją i nie pozwoliły wyjechać. - Żyję między Anglią, Ameryką i Polską. Ale teraz jedyny mój dom to Chobielin. W tym sensie jest Matką Polką - stwierdziła.

Anne Applebaum powiedziała, że udało się jej na początku lat 90. wykorzystać czas, kiedy można było prowadzić w Rosji badania w archiwach i odkrywać niedostępne dokumenty. Tak powstały książki: Między Wschodem a Zachodem: przez pogranicza Europy, Za żelazną kurtyną. Ujarzmienie Europy Wschodniej 1944-1956, Czerwony głód, czy Gułag. Podkreśliła, że taka "odwilż" możliwa była za Jelcyna, teraz, za Putina, to już jest niemożliwe. - Teraz historia używana jest do polityki - stwierdziła. Choć dogłębne badania i studia zakończyła na roku 1956, obiecała, że następna książka będzie o latach 80. i 90.