Obywatelskie Forum Sztuki Współczesnej ogłosiło ?Dzień bez sztuki?. Nie bez przyczyny. W Internecie coraz więcej pojawia się informacji o artystach niezadowolonych z sytuacji, w której się znajdują. Nie chcą żyć dalej ze swoimi problemami na uboczu. Dlatego postanowili je upublicznić i wziąć udział w artystycznym strajku, nazwanym ?Dzień bez sztuki?. W geście solidarności przyłączyły się do tego protestu liczne galerie sztuki i muzea, które będą dzisiaj zamknięte dla odwiedzających. Ma to zwrócić uwagę rządu i opinii publicznej na problemy artystów polskich.

W specjalnej przygotowanej gazetce strajkowej przeczytać możemy:

Politycy chętnie wysługują się artystami, by stworzyć pozytywny wizerunek naszego kraju za granicą ? byliśmy tego świadkami podczas polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Można odnieść wrażenie, że artysta to osoba uprzywilejowana. Jedynie niewielki procent budżetów przeznaczonych na kulturę trafia do jej rzeczywistych wytwórców. Sztukę tworzą artyści z ogromnym nakładem pracy, czasu i środków, z wielkim poświęceniem, samodzielnie podejmując ryzyko. Za ich sytuację socjalną nikt nie czuje się odpowiedzialny. W Polsce nie ma żadnych rozwiązań systemowych, uwzględniających specyfikę zawodu artysty. Wytwórcy kultury angażują się społecznie, podwyższają jakość przestrzeni miejskiej i standard życia jej mieszkańców. Tworzą dobra wspólne, z których korzystają biura promocji, deweloperzy, branża turystyczna, ale też każdy obywatel. Praca artystów przekłada się na atrakcyjność miast oraz całego kraju, buduje kapitał społeczny i symboliczny. Tymczasem większość wytwórców kultury jest biedna. Nie mając stałego zatrudnienia, artyści z trudem łączą koniec z końcem. Pracują dużo, a zarabiają słabo i nieregularnie. Stają się też pierwszymi ofiarami cięć budżetowych w instytucjach kultury i niekorzystnych zmian na rynku pracy.

Organizatorzy strajku żądają od rządu rozpoczęcia prac nad stworzeniem takiego systemu, który nie wyrzucałby twórców poza nawias społeczeństwa – ?Apelujemy do rządu, aby podjął rozmowy z artystami?.

Do ogólnopolskiego strajku przyłączyło się Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. W strajku, obok placówek kultury, biorą udział również indywidualni twórcy, w Bydgoszczy m. in. malarka Anna Rona. Wyznała nam, że problemy finansowe artystów są normą i sama od wielu lat się z nimi boryka, mimo że jej twórcza działalność jest ceniona. – Przyłączyłam się do strajku, bo nie może dłużej trwać stan dotychczasowy ? powiedziała Anna Rona.