To wydawało się całkowicie niemożliwie, a jednak udało się młodemu choreografowi, Robertowi Bondarze, przełożyć na język tańca polityczno-filozoficzne rozważania Czesława Miłosza. To nie jest adaptacja ?Zniewolonego umysłu?, lecz inspiracja tekstem polskiego noblisty.
- Ma to być spektakl o ludzkiej duszy, o namiętnościach i ambicjach, o zakłamaniu i prawdzie, o okrucieństwie człowieka i historii, o manipulacji cynicznie dokonywanej na pojęciach, uczuciach, wartościach, a wreszcie na ludziach ? powiedział Robert Bondara, przed premierą swojego dzieła, która miała miejsce w marcu 2011 roku w Operze Nova.
Widzowie nie znajdą na scenie postaci Alfy, Bety, Delty czy Gammy, przy pomocy których Miłosz przedstawił swoich przyjaciół: Andrzejewskiego, Borowskiego, Putramenta i Gałczyńskiego. Wystąpi natomiast Mi jako alter ego Miłosza, który nie może się pogodzić z rzeczywistością, a nie ma w sobie dość siły na jawny bunt.
Premierowy występ został przed rokiem wysoko oceniony, za czytelną narrację, wyrazistą dramaturgię , pomysłową scenografię oraz klimat budowany muzyką Philipa Glassa i Wojciecha Kilara.
Najbliższe spektakle odbędą się 24 i 25 października o godz. 19.00. Zostaną one zarejestrowane na taśmie filmowej dla potrzeb powstającej DVD.
Główne partie tańczyć będą: Tomasz Wojciechowski, Olga Marczak, Sebastian Skalski, Anna Pietrykowska, Vladimir Seleznev, Mariusz Kowalczyk, Piotr Kobierzyński.