- Nowy projekt Zakładu Praktyk Kulturalnych MCK to wbrew pozorom, nie spotkanie masochistów i wielbicieli perwersji erotycznych, ale bardzo poważna dyskusja połączona z projekcjami filmowymi zorganizowana, aby porozmawiać o ciele. A właściwie o tym co i dlaczego sobie z tym ciałem robimy – informują organizatorzy.
“Dlaczego robimy sobie krzywdę? Dlaczego się nie kochamy. Dlaczego kochamy się za bardzo” – mówi Dominika Kiss-Orska, szefowa ZPK i pomysłodawczyni TABU-akcji. To jedna z pierwszych w skali Polski tego typu inicjatyw, wyjątkowa chociażby dlatego, że łączy dyskusje na ten poważny i przerażający temat z prezentacjami sztuki.
UWAGA! Liczba miejsc jest ograniczona, ale już od dziś możecie zapisywać się do udziału w warsztatach, panelach dyskusyjnych i projekcjach.
ZRÓB MI JAKĄŚ KRZYWDĘ / festiwal filmów “Tabu” – program
Piątek, 1 marca
- 16.00, sala kinowo-widowiskowa MCK: “Sekretarka”, reż. Steven Shainberg, USA
Lee Holloway (Maggie Gyllenhaal) ma kilka wątpliwości, kiedy zaczyna starać się o pracę w kancelarii prawniczej E. Edwarda Greya (James Spader). Dopiero co odzyskała pewną swobodę psychiczną, a już powoli zaczyna popadać w coś na kształt depresji i uzależnienia… Postanawia jednak zatrudnić się w kancelarii, licząc na pewien komfort psychiczny w pracy. Tymczasem jej nowy szef okazuje się zupełnie inny niż przypuszczała, dosyć niekonwencjonalny i… zaczyna przekraczać granice stosunku służbowego wobec swojego nowego pracownika… Dziwna komedia psychoerotyczna. Bez nagości (za wyjątkiem sceny finałowej), za to z całym szeregiem sadomasochistycznych zaburzeń na pierwszym planie.
- 18.00, Kawiarnia Szpulka foyer MCK: panel dyskusyjny na temat samookaleczania, prowadzenie Nadia Kostrzewa.
Sobota, 2 marca
- 11.00-14.30, Szklarnia MCK: warsztat “Ciało w rodzinie” /zapisy: dominika.kiss-orska@mck-bydgoszcz.pl/
Poczucie “ja” cielesnego, jak wiele innych rzeczy, kształtuje się w rodzinie. Zdolność do określania swoich granic, do dostrzegania i interpretowania sygnałów płynących z ciała jest kompetencją nabywaną w relacji z opiekunami. MCK proponuje prześledzenie sposobów, w jaki ciało może być postrzegane w systemie rodzinnym. Spróbujemy również przyjrzeć się zmianom kulturowym, które wpływają na wymagania stawiane nam w kontekście cielesności. Zastanowimy się również nad różnicą między posiadaniem ciała a używaniem ciała.Warsztat przeznaczony jest dla wszystkich którzy chcą pogłębić swoją wiedzę na temat własnej cielesności. Cielesności rozumianej nie jako produkt, lecz jako odrębna kompetencja psychofizyczna. MCK zaprasza wszystkich, którzy nie boją się lustra.
- 16.00, sala kinowo-widowiskowa MCK; “Grubasy” reż. Daniel Sanchez Arevalo
Pięć opowiadań o nadwadze członków grupy terapeutycznej. Ludzie nie spodziewają się schudnąć, ale raczej znaleźć przyczynę tycia. Szukają powodów niechęci do własnego ciała.
- 17.30: Panel/warsztat: Zdrowie i efektywne odchudzanie. Prowadzenie Anna Kaczanowska
Warsztat ma na celu zapoznanie uczestników z prawidłowymi zasadami żywienia. Dieta odchudzająca powinna być prawidłowo zbilansowana pod względem zawartości energii, białka , tłuszczy, węglowodanów, a także witamin i minerałów. Podczas warsztatu dowiemy się o plusach i minusach popularnych diet odchudzających, a także o możliwych działaniach ubocznych diet cud. W trakcie zajęć będę wykonane pomiary każdego uczestnika. Badania obejmą: pomiar tkanki tłuszczowej, określenie wskaźnika BMI. Wyniki umożliwią określenie stopnia nadwagi/otyłości, a także rodzaju otyłości( brzuszna, pośladkowo-udowa).
Niedziela, 3 marca
- 16.00, sala kinowo-widowiskowa MCK: dokumentalny film o anoreksji.
- 18.00, kawiarnia Szpulka foyer MCK: panel dyskusyjny na temat anoreksji. Prowadzenie Nadia Kostrzewa.