Około godziny 11.00 w dniu 11 listopada pojawi się na Starym Rynku sprzęt militarny z okresu II Rzeczpospolitej ? wóz pancerny, czołg. Ustawione zostaną stoiska handlowe i gastronomiczne. I czas świętowania się zacznie.
Już o 11.15 odtworzone zostanie historyczne przemówienie Ignacego Paderewskiego, które ten muzyk, patriota i polityk wygłosił z okna hotelu Bazar w Poznaniu w 1918 roku. Przypomnieć może wypada, że przybycie Paderewskiego do Poznania stało się impulsem niebywałego wybuchu patriotycznego entuzjazmu poznaniaków i uważane jest za iskrę do wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Ignacy Paderewski, przyszły premier i minister spraw zagranicznych jest jedną z kultowych postaci tamtych czasów.
Przed godziną dwunastą zainscenizowane zostanie na Starym Rynku przekazanie władzy wojskowej Józefowi Piłsudskiemu przez Radę Regencyjną. Wydarzenie kluczowe dla ówczesnej polityki i wydarzeń w Polsce. Piłsudski będzie wodzem, który szczęśliwie odzyska dla Polski wiele ziem i w ostatecznej rozgrywce ze śmiertelnym wówczas wrogiem Polski, sowiecką Rosją, odniesie zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej.
Uroczystości uświetnią występy chórów, orkiestr dętych, które przejdą do Domu Mody Drukarnia.
Odtworzone zostanie także jeszcze inne wydarzenie historyczne ? przekazanie władzy przez ustępującego niemieckiego prezydenta Bydgoszczy Hugo Wolffa, komisarycznemu prezydentowi Bydgoszczy Janowi Maciaszkowi i wkroczenie wojsk polskich do Bydgoszczy, 20 stycznia 1920 roku. Tego dnia polscy żołnierze wkroczyli do naszego miasta od strony Poznania. Witani entuzjastycznie przez bydgoszczan.
Ważnym momentem Obywatelskich Obchodów Święta Niepodległości będzie niewątpliwie uroczyste odsłonięcie, na ulicy Niedźwiedzia, tablicy poświęconej pamięci wybitnego Polaka, patrioty, społecznika i aptekarza Ignacego Rochona.
O ile na Starym Rynku będzie bardziej podniośle i patriotycznie, do czego skłania zapewne organizatorów bliskość pomnika Walki i Męczeństwa, o tyle przed Domem Mody Drukarnia będzie pogodnie, wesoło i trochę ?z myszką?.
Przed Drukarnią odbędzie się Jarmark Rzeczy Osobliwych. Umieszczone zostanie monidło, przy którym chętni będą mogli sobie zrobić zdjęcia. Organizatorzy zapowiadają konkurs – Ubierz się jak wtedy, koncert szlagierów z okresu II RP, pokaz mody z epoki. Od 11.00 do 17.00 warto przespacerować się w okolice Drukarni.
Przed Spichrzem stanie budka wartownika z Exploseum, a w samym Spichrzu chętni będą mogli obejrzeć wystawę Od Starego Rynku do placu Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy, a także wystawę W cieniu wojny. Bydgoszcz i jej mieszkańcy w czasie II wojny światowej.
W obchody obywatelskie aktywnie włączył się też MCK. Atrakcją będzie niewątpliwie pokaz filmu Prezydent Urszuli Guźleckiej, a poświęcony tragicznej postaci ostatniego prezydenta Bydgoszczy II RP – Leonowi Barciszewskiemu.
MCK będzie też miejscem śpiewania pieśni patriotycznych. Obawiających się występu, ze względu na lichą znajomość owych pieśni spieszymy uspokoić ? rozdawane będą słowniki pieśni patriotycznych. Można się niektórych nauczyć i nucić je potem spacerując po mieście.
To nie wszystkie atrakcje! Holiday Inn przy współpracy International School of Bydgoszcz zaprezentuje w siedzibie hotelu wystawę zdjęć z obchodów Dnia Pamięci w krajach Commonwealth. W tym samym czasie odbędzie się w hotelu minikoncert.
Szczegółowy program obchodów zamieszczony jest na stronie głównego organizatora: www.bylot.pl.
Wśród współtwórców programu obchodów obywatelskich, warto wymienić: Muzeum Wojsk Lądowych, Bydgoskie Centrum Informacji, International School of Bydgoszcz, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, Archiwum Państwowe w Bydgoszczy, Hotel Ratuszowy, Dom Mody Drukarnia i Miejskie Centrum Kultury.
Prezes BYLOT-u, Jan Karol Słowiński podczas spotkania z dziennikarzami nie krył zadowolenia z tego, że tegoroczne obchody Święta Niepodległości skupiły tak wiele organizacji harmonijnie ze sobą współpracujących.