Wiceprezydent Iwona Waszkiewicz i Krzysztof Wolsztyński, wiceprezes PZLA podsumowali w ratuszu podczas konferencji prasowej Mistrzostwa Europy do lat 23 w Lekkiej Atletyce, które odbyły się w Bydgoszczy w dniach 13-16 lipca.

Młodzieżowe mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce w Bydgoszczy były  rekordowe w historii tej imprezy. Wzięło w nich udział 1093 sportowców z 46 krajów. Średnia liczba widzów na stadionie Zawiszy przekroczyła 5,5 tysiąca w każdym z czterech dni. Mistrzostwa były transmitowane na żywo w TVP Sport oraz serwisie internetowym European Athletics, a także relacjonowane przez Program 1 Polskiego Radia. Sygnał zakupiły także m.in. telewizje z Niemiec, Francji, Szwajcarii, Italii, Turcji i Białorusi.

Na miejscu pracowały ekipy reporterskie m.in. z Finlandii, Norwegii, Słowacji.  Przekaz video ze strefy mieszanej (mixed zone) został także zarejestrowany przez kanał youtube Polskiego Związku Lekkiej Atletyce. Akredytowało się 101 dziennikarzy i fotoreporterów.

Z dorobkiem 10 medali Polska ? wspólnie z Wielką Brytanią ? zajęła drugie miejsce w klasyfikacji medalowej. Najczęściej na podium stawali Niemcy ? wywalczyli aż 18 medali, w tym 6 złotych.

Bydgoskie mistrzostwa były wielkim przeżyciem dla uczestnika zawodów, Kacpra Schuberta z Zawiszy, który w finale 110 m przez płotki był ósmy z czasem 14,21 sek. Najlepiej z bydgoszczan spisała się tyczkarka Kamila Przybyła, która otarła się o medal. Wynikiem 4,40 m zajęła czwarte miejsce. Marlena Morton w biegu na 100 m przez płotki odpadła w półfinale, jej wynik 13,58 sek. był 13. rezultatem mistrzostw.

Kolejne mistrzostwa Europy do lat 23 odbędą się między 11 i 14 lipca 2019 roku w Gävle (Szwecja), a  Bydgoszcz w sierpniu tego roku będzie gospodarzem jeszcze bardziej prestiżowej imprezy: seniorskich drużynowych mistrzostw Europy.