- Trochę stresu było ? jak zawsze przy tego typu występach. W auli bydgoskiej szkoły śpiewało mi się bardzo dobrze, czekam więc z niecierpliwością na wyniki konkursu ? mówi Agata Porczak ze SzczecinaZaśpiewałam pieśń Stanisława Niewiadomskiego ?Miedzy nami nic nie było? i arię Oskara z opery ?Bal maskowy? Giuseppe Verdiego ? dodaje.

Dzięki konkursowi młodzi ludzie z całej Polski mogą skonfrontować swoje umiejętności z możliwościami wokalnymi młodzieży z innych części kraju. W tegorocznej rywalizacji wzięło udział kilkadziesiąt uczniów szkół muzycznych z całego kraju. Jak mówią nauczyciele koordynujący prawidłowy przebieg rywalizacji ? poziom konkursu jest wysoki, a młodzi ludzie prezentujący swoje umiejętności z pewnością staną się w przyszłości wyśmienitymi muzykami.

- Bardzo się denerwuję, za kilka minut wejdę na scenę i muszę postarać się wypaść przed komisją jak najlepiej ? mówi Natalia Siemieniecka, która przyjechała do Bydgoszczy z Torunia ? Mam nadzieję, że zaśpiewam najlepiej jak umiem. Pierwszy raz biorę udział w tego typu konkursie i jest to dla mnie nowa sytuacja ? dodaje.
Natalia mówi także, że w pracy muzyka bardzo ważne jest sprawdzanie siebie w różnych sytuacjach i próbowanie tego, co nowe. Podczas popołudniowych przesłuchań zaśpiewa arię starowłoską oraz jedną z pieśni Stanisława Moniuszki.

Konkurs im. Felicji Krysiewicz, której imię nosi wydział wokalny bydgoskiej szkoły muzycznej, odbywa się już po raz trzeci. Jego patronka była postacią bardzo zasłużoną dla sztuki regionu ? aktywnie działała w Towarzystwie Muzycznym im. I. J. Paderewskiego, organizowała koncerty, audycje słowno-muzyczne oraz spotkania z muzykami i kompozytorami. Sama była przy tym śpiewaczką wszechstronnie wykształconą i prezentującą wysoki poziom wykonawczy. Ukończyła m. in. Konserwatorium Muzyczne w Kijowie w klasie fortepianu, co umożliwiło jej koncertowanie zarówno w charakterze śpiewaczki jak i pianistki.