Anna Kluza ur. 1985 w Czarnkowie. W 2005 ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. W latach 2005 ? 2010 studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na wydziale rzeźby. W czerwcu 2010 ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku na wydziale rzeźby ? dyplom w pracowni Sławoja Ostrowskiego. Autorka wystaw indywidualnych. Uczestniczyła w pięciu wystawach zbiorowych rzeźby i rysunku w Polsce, dwóch wystawach zbiorowych rzeźby we Włoszech oraz autorka wystawy indywidualnej rysunku.
TRZY KROKI KU PRZESTRZENI (pion, poziom, ruch)
Wystawa ?Przybliżenia i oddalenia? składa się z trzech przedstawień rzeczywistości ? od kreacji na płaszczyźnie (rysunki) poprzez formę pośrednią (płaskorzeźba) do kreacji w przestrzeni (rzeźba). Każdy z tych elementów ekspozycji: cykl rysunków ?Krajobrazy wertykalne?, cykl płaskorzeźb ?Antropologizacja krajobrazu? oraz rzeźba ?Huśtawka? zawiera oczywistą wartość treściową: jest ona czytelna: pion, poziom i ruch. Połączenie tych prostych symboli w całość tworzy metaforą istnienia. Ruch wahadłowy człowieka na huśtawce zdaje się łączyć dwa podstawowe kierunki symbolizujące ludzkie dążenia: horyzontalność z wertykalnością ? to, co egzystencjalne z tym, co duchowe.
KRAJOBRAZY WERTYKALNE
Cykl 10 prac rysunkowych podzielony jest na dwie części. Jedna to 5 prac wykonanych na podstawie szkiców stworzonych w plenerze podczas moich podróży po Włoszech. Krajobrazów, które zachwyciły mnie swą świeżością i odmiennością. Pozostałe prace nawiązują do miejsc i wspomnień z lat dzieciństwa. Okolic szczególnie dla mnie ważnych, w których dorastałam i kształtowałam swoją osobowość. Są to płótna formatu 200/45 cm. Przedstawienia nie są ani realne, ani całkowicie wierne, są interpretacją mojego odczucia.ANTROPOLOGIZACJA KRAJOBRAZU
Jest to cykl 6 plakiet wykonanych z brązu o wymiarach 21,5 / 8,5 cm. Kompozycja plakiet ma sugerować ciągłość, jak w pejzażu, z silnie podkreśloną linią poziomą. Zaakcentowana linia pozioma odwołuje się do linii horyzontu, przebiega przez całość kompozycji. Inspiracje do stworzonych przeze mnie plakiet czerpię z krajobrazów świata, w szczególności krajobrazu górskiego, który podczas ostatnich podróży po Europie wywarł na mnie wielkie wrażenie. Tworzone krajobrazy łączę z poszukiwaniami form wzorowanych na ludzkim ciele, które również zawsze mnie inspirowało. Choć na pierwszy rzut oka niewidoczne, w kompozycji sześciu prac, można doszukać się sześciu sylwetek ludzkich, zarówno męskich jak i kobiecych kształtów. Poszukując odpowiednich kadrów ciała ludzkiego, wybierałam te najbardziej interesujące dla mnie: tors, uda, plecy. Celowo unikałam umieszczenia portretu, szukając bardziej abstrakcyjnych rozwiązań pejzażu.
HUŚTAWKA
W mojej pracy rzeźbiarskiej podjęłam temat huśtawki. Huśtawki jako zabawy z dzieciństwa, ale też jako gry pobudzającej do obserwacji i analizy rzeczywistości, jak również symbol wahania emocjonalnego, towarzyszącego nam nieprzerwanie przez całe życie oraz symbol przybliżania i oddalania się od ludzi, a także symbol podejmowania i uciekania od problemów. Będąc niepewnymi swego losu często zastanawiamy się nad wyborem właściwej drogi. Zadajemy sobie w owych sytuacjach pytanie, który wybór byłby tym najlepszym. Poprzez rzeźbę ukazującą po części moją osobę, chcę opowiedzieć o problemie dotyczącym każdego, a nie tylko mnie samej. Natomiast poprzez symbolikę materiału, którego użyłam do stworzenia tej rzeźby odnoszę się do ludzkiego życia i jego przełomowych momentów. Wszyscy jako dzieci bawiliśmy się na huśtawce. Teraz huśtamy się pomiędzy rzeczywistością, a wyobraźnią i w końcu sami jesteśmy huśtawką emocji.
Anna Kluza