Biuro Poszukiwań i Identyfikacji wspólnie z pionem archiwalnym Delegatury IPN w Bydgoszczy przygotował okolicznościową wystawę pt. „Bohaterowie Bydgoskiej Łączki”. Do końca miesiąca w godzinach od 9.00 do 16.00 można ją bezpłatnie oglądać w siedzibie IPN przy ulicy Wincenty Teskowej 1.

Na wystawie IPN „Bohaterowie Bydgoskiej Łączki” można obejrzeć artefakty odnalezione w czasie prac poszukiwawczych prowadzonych w latach 2018- 2019 na cmentarzu komunalnym przy ulicy Kcyńskiej. W szklanych gablotach obejrzeć można jedynie pojedyncze guziki wojskowe, ryngraf, fragmenty butów, mundurów, szelek od spodni. Na ostatnią drogę żołnierzom AK pozwolono również zabrać książeczkę do nabożeństwa i różaniec, po którym zachował się tylko drewniany krzyżyk. Badania archeologiczne potwierdziły, że bezpośrednio po wojnie żołnierze byli chowani w nieoznakowanych miejscach cmentarza bez trumien, najprawdopodobniej wrzucane bezpośrednio z wozu, którym je przywieziono z więzienia do wspólnych mogił.

Najcenniejszą pamiątką odnalezioną przy szczątkach jest srebrny ryngraf należący do żołnierza Armii Krajowej straconego w listopadzie 1946 roku. Najprawdopodobniej należał do Tadeusza Stankiewicza ps. „Ćwiek” związanego w czasie okupacji Okręgiem Wileńskim AK. Odnaleziony ryngraf jest bezcenny, ponieważ stanowi kolejne materialne potwierdzenie, że szczątki, przy których je znaleziono, należą do poszukiwanego Tadeusza Stankiewicza.

IPN przy tej okazji kieruje swój apel do osób noszących nazwisko Stankiewicz, aby jeśli straciły swego krewnego w niewyjaśnionych okolicznościach po II wojnie światowej zgłosiły się do bazy genetycznej IPN i przekazały swój materiał biologiczny.

Na wystawie zaprezentowano również najciekawsze zdjęcia i dokumenty należące do zamordowanych osób, które zostały im odebrane w czasie śledztwa. Obecnie są one dołączone do akt śledczych i przechowywane w archiwum IPN.