W piątek, 6 kwietnia, o godz. 18 rozpocznie się w Światłowni przy ul. Św. Trójcy 15 koncert, który przeniesie słuchaczy w najbardziej urokliwe zakątki Krainy Łagodności. Wystąpią zespoły: Browar Żywiec i Byle do Góry.

Zespół „Browar Żywiec” wędruje z piosenką po Krainie Łagodności od ponad czterdziestu lat. Członkowie grupy śpiewają, grają piosenki turystyczne, liryczne ballady, poezję śpiewaną. Zespół stworzyli na początku lat 70. studenci Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej. Była to właściwie grupa przyjaciół, których połączyło wspólne zamiłowanie do gór, szlaków, wspólnego wędrowania i wspólnego muzykowania przy ognisku, na rajdzie, w schronisku. Sama nazwa „Browar Żywiec” powstała spontanicznie na jednym z rajdów Politechniki Krakowskiej, który to rajd kończył się w Milówce w Beskidzie Żywieckim. W tamtych czasach, w latach 70., piwo żywieckie było synonimem czegoś doskonałego, niepowtarzalnego, nobilitującego i niestety bardzo trudno osiągalnego. Ale akurat wtedy w Milówce było go pod dostatkiem, co znakomicie pomogło w dyskusji nad wyborem nazwy dla zespołu.

Piosenki zespołu można znaleźć niemal w każdym śpiewniku turystycznym, można je często usłyszeć w schroniskach, przy ogniskach, na szlakach górskich. Ot, chociażby takie utwory jak: „Jaworzyna”, „Wielki Wóz”, „Wieczór”, „Panna Kminkowa”, „Sierpniowy deszcz”. Autorem większości piosenek zespołu jest Jurek Reiser, który niestety już od dziesięciu lat wędruje po Niebieskich Połoninach. Jurek pisał piosenki o wartościach zawsze ważnych, o miłości, odpowiedzialności, o przemijaniu, o nadziei i oczywiście utwory sławiące piękno gór, lasów, szlaków. W czasie koncertów zespół prezentuje również piosenki turystyczne innych autorów, piosenki, które, zdaniem zespołu, należy ocalić od zapomnienia. W ostatnich latach do repertuaru zespołu Browar Żywiec zostały dołączone również nowe piosenki, do których muzykę napisał Radosław Partyka, a teksty to wiersze Aleksandry Bacińskiej. Przez trzydzieści trzy lata trzon zespołu stanowiły trzy osoby: Elżbieta Unarska, Jerzy Reiser i Remigiusz Dyduła. Później z przyczyn losowych ten skład zmieniał się.

Aktualnie zespół Browar Żywiec występuje w składzie: Joanna Ulowska – śpiew, Joanna Kantor - skrzypce, Radosław Partyka – gitara klasyczna, śpiew, Remigiusz Dyduła – gitara klasyczna, śpiew.

„Zespół Browar Żywiec” serdecznie zaprasza wszystkich kochających piosenkę turystyczną do krainy, w której „Jaworzyna górom się kłania”, a drogę wskazuje „Wielki Wóz” .

Zespół Byle do Góry powstał w 2012 r., w którym zadebiutował na Przeglądzie Piosenki Turystycznej Nocnik w Łęczycy. W konkursie zostali wyróżnieni nagrodą publiczności. Po konkursowych letnich wojażach na różnych festiwalowych scenach od października 2012 roku występowali wspólnie z muzykami grupy Labolare, jako Labolare i Byle do Góry. W 2014 r. nagrali swoją pierwszą i jak na razie jedyną płytę z koncertu w studiu Radia Gdańsk. Od 2016 r. muzycy wrócili do swojej pierwszej nazwy i obecnie występują pod nazwą Byle do Góry. W ich utworach słychać tęsknotę za wędrówkami w górskich klimatach, za swobodą i spotkaniami na turystycznych szlakach. Nie stronią też od interpretacji poezji opisującej wzajemne międzyludzkie relacje. Wykonują utwory do poezji Aleksandry Bacińskiej, Wiesławy Kwinto–Koczan, Bronka z Obidzy Kozieńskiego i innych. Najczęściej można ich spotkać i posłuchać na górskich szlakach, w schroniskach i bazach namiotowych. Często występują z zaprzyjaźnionymi muzykami z zespołu Browar Żywiec. Skład tworzą: Leszek Trząski – skrzypce, Bartłomiej Hołownia – gitara i vocal, Jerzy Hołownia – gitara, harmonijka, vocal oraz kompozytor większości utworów zespołu. Gościnnie wystąpi Joanna Ulowska, wokalistka zespołu Browar Żywiec.

Wstęp-cegiełka na Światłownię - 10 zł, niepełnosprawni, emeryci, studenci - 8 zł.

Byle do Góry. Z archiwum Światłowni.