Dzisiaj, podczas konferencji prasowej w Miejskim Centrum Kultury, przedstawiony został program tegorocznych miejskich obchodów Bydgoskiego Marca '81. W konferencji udział wzięli prezydent Rafał Bruski, przewodnicząca Rady Miasta Bydgoszczy Monika Matowska oraz uczestnicy wydarzeń z 1981 roku - Jan Rulewski, Antoni Tokarczuk i Wojciech Mojzesowicz. Honorowy patronat nad bydgoskimi obchodami objął Lech Wałęsa.
Prezydent Rafał Bruski powiedział, że tegoroczne obchody Bydgoskiego Marca '81 będą miały wymiar szczególny, gdyż będą przypomnieniem historycznych wydarzeń sprzed 40 lat i roli ich bohaterów. - Ja wówczas miałem kilkanaście lat i dla mnie to były osoby nieznane. Dzisiaj już tych kolejnych kilkanaście - je poznałem. I wiem, że dzięki nim, dzięki takim właśnie osobom, zmieniła się Polska - podkreślił Bruski.
Przewodnicząca Monika Matowska wskazała, ze miejskie obchody będą przypomnieniem niezwykłych i ważnych wydarzeń, a dla młodszych uczestników obchodów poznaniem historii z ważną rolą Bydgoszczy, miasta, skąd na cały świat popłynęły słowa "wolność" i "solidarność". - Dlaczego dziś jest to tak ważne? Również dlatego, że historia pokazała, że nie jest to coś, co jest nam dane raz na zawsze i przychodzi taki moment, że musimy znowu o tę wolność i o solidarność walczyć - podkreśliła Matowska.
- Jestem oszołomiony! - powiedział Jan Rulewski, lider bydgoskiej "Solidarności" w 1981 roku i wyjaśnił powody takiego stanu. - Władze wtedy nieelegancko wypraszały ze spotkania. Tym razem władze, zwłaszcza samorządowe, rada i prezydent miasta Bydgoszczy, przygotowali obfity, oszołamiający program, który pozwoli tym, co wówczas byli na scenie, przeżywać to po raz wtóry, a ci, którzy tego nie doświadczyli - poznać istotę tamtych wydarzeń - wytłumaczył Jan Rulewski.
Antoni Tokarczuk, jeden z liderów "Solidarności" w 1981 roku, powiedział, że wydarzenia Bydgoskiego Marca przesunęły w czasie wprowadzenie stanu wojennego przez władze komunistyczne. Ujawnił, że już w marcu 1981 roku przygotowane były akty o internowaniu osób. - Dzięki wydarzeniom bydgoskim został odsunięty stan wojenny. Władza się przekonała, że z tym społeczeństwem sobie nie poradzi, że za dużo byłoby ofiar, przelewu krwi i mogłyby tego nie zdzierżyć. I dlatego odroczono stan wojenny - dowodził Tokarczuk. Przyznał, że w grudniu "poszło łatwiej", ale "Solidarność" i tak - dowodził Tokarczuk - z tej konfrontacji wyszła zwycięsko, gdyż doszło do zjazdu "Solidarności", a dzięki wypracowanym na zjeździe dokumentom, potem przy okrągłym stole, "Solidarność" była lepiej przygotowana do rozmów z komunistami.
Wojciech Mojzesowicz, w 1981 roku, jeden z liderów NSZZ RI "solidarność" przypomniał, że to rolnicy 16 marca rozpoczęli protest i podziękował liderom "Solidarności" robotniczej za ich wsparcie rolniczego protestu.
---------------
Program miejskich obchodów Bydgoskiego Marca '81
Od 15 marca do 3 kwietnia wystawa zorganizowana przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną pn. „Bydgoska droga do wolności”.
16 marca będzie dniem upamiętniającym strajk chłopski. Wydarzenie rozpocznie się mszą św. w intencji ojczyzny i NSZZ „Solidarność” w kościele jezuitów o godz. 11:00. Następnie odbędą się uroczystości przy tablicy upamiętniającej strajk chłopski. O godz. 17:00, 19:30 i 21:00 pokaz filmu „Czternaście dni. Prowokacja bydgoska” w kinie "Orzeł".
18 marca zaprezentowany zostanie miejski spot filmowy o wydarzeniach Bydgoskiego Marca z udziałem bohaterów tych wydarzeń. To wydarzenie odbędzie się online.
19 marca w 40. rocznicę wydarzeń Bydgoskiego Marca ’81 odbędą się oficjalne uroczystości rocznicowe organizowane przez Miasto Bydgoszcz. O godz. 11:30 na ul. Jagiellońskiej 3 odbędzie się złożenie kwiatów pod pomnikiem. Następnie na ul. 19 Marca 1981 roku, zaprezentowana zostanie ekspozycja wielkoformatowych zdjęć poświęconych wydarzeniom Bydgoskiego Marca ‘81 na ścianie Bydgoskiego Centrum Finansowego.
Tego dnia swoją działalność zainauguruje również „Wolne studio 2.1”, czyli cykl wydarzeń historyczno-kulturalnych, dostępnych w internecie, proponowanych przez Miejskie Centrum Kultury. Zaplanowany w oryginalnej formule scenografii stylizowanej na obudowę starego odbiornika telewizyjnego przywoływać będzie początki lat 80., przypominając ducha tamtych czasów. Obok pasma muzycznego w „Wolnym Studio 2.1.” znajdą się także pasma m.in. literackie, filmowe, teatralne, związane z architekturą, sztukami wizualnymi, historią regionu, a także pasmo publicystyczne z udziałem znanych i ciekawych osób.
„Wolne Studio” zainauguruje koncert pn. „Wszystko, czego dziś chcę”. Będzie to występ online bydgoskich artystów, którzy zaprezentują polskie przeboje z lat 80. Start o godz. 20:00 na facebooku bydgoszcz.pl.
20 marca Barka Lemara zacumuje na Brdzie w okolicach historycznego miejsca, w którym 40 lat temu odbywała się masowa manifestacja, a do tłumnie zebranych przemawiał Lech Wałęsa. Zdjęcie z tego wydarzenia możemy zobaczyć na okazjonalnie wyemitowanej Bydgoskiej Karcie Miejskiej. A na barce otwarta zostanie wystawa pn. "Przystań Wspomnień - Bydgoski Marzec '81 w plakacie oraz Fotograficzny Wehikuł Czasu Marka Chełminiaka".
20 i 21 marca po ulicach miasta będzie jeździł autobus marki Ikarus, który zabierze pasażerów w podróż w czasie. W jego wnętrzach zaprezentowane będą zdjęcia z minionych lat i będzie można posłuchać wolnościowej muzyki.
W kwietniu Urząd Miasta Bydgoszczy zamierza zorganizować wystawę pn. „Bydgoszcz ’81, moje miasto na historycznej fotografii”, przygotowaną z archiwalnych zdjęć mieszkańców. Można pomóc w jej zorganizowaniu, przynosząc prywatne fotografie ze swoich archiwów do Muzeum Mydła i Historii Brudu – do końca marca.
3 czerwca UMB zaprosi na rajd rowerowy - 40 km na 40-lecie. Trasa prowadzić będzie do Górska, pod pomnik ks. Jerzego Popiełuszki.