Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 2 w Bydgoszczy przy współpracy m. in. z policjantami Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy i Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy zorganizowała seminarium pn. "(Nie) rzeczywisty świat, czyli... słowa, które mają moc" dla grona pedagogicznego bydgoskich placówek oświatowych.

Zgodnie z zapowiedzią prezydenta Rafała Bruskiego Urząd Miasta Bydgoszczy przystąpił do realizacji dodatkowych szkoleń dla pedagogów szkolnych. Szkolenia mają przeciwdziałać szerzeniu się tzw. "mowy nienawiści". Inicjatywa prezydenta podjęta została w związku z tragicznymi wydarzeniami, które miały miejsce w Gdańsku. Obecnie w bydgoskich szkołach organizowane są lekcje tolerancji i wzajemnego szacunku. Działania takie mają być też skierowane wobec rodziców uczniów.

W środę, 13 lutego, odbyło się seminarium poświęcone "mowie nienawiści" pn. „(Nie) Rzeczywisty świat, czyli... słowa, które mają moc", zorganizowane przez  Miejski Ośrodek Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy, Poradnię Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 w Bydgoszczy oraz partnerów, tj. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Komendę Wojewódzką Policji w Bydgoszczy, Komendę Miejską Policji w Bydgoszczy, Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką, Poradnię Psychologiczno- Pedagogiczną nr  1 w Bydgoszczy, Kujawsko Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli oraz Zespół Szkół nr 1 w Bydgoszczy. Spotkanie zostało zorganizowane dla grona pedagogicznego bydgoskich placówek oświatowych.

Seminarium zorganizowano w ramach Strategii Rozwoju Edukacji Miasta Bydgoszczy pt. "Wspieranie działań profilaktycznych w szkołach i upowszechnianie dobrych praktyk w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom, przemocy i agresji". Wystąpienia przygotowali specjaliści w zakresie poruszanej tematyki tj.: dr Jolanta Jarczyńska z UKW w Bydgoszczy, dr Łukasz Kosiński z MOEN oraz kom. Anna Frencel. pełnomocnik ds. ochrony praw człowieka KWP w Bydgoszczy i sierż. sztab. Rafał Wohlfeil z KMP w Bydgoszczy.

Dr Jolanta Jarczyńska przedstawiając statystykę problemu mowy nienawiści oraz hejtu wśród młodzieży zaznaczyła, że mowa nienawiści jest coraz bardziej widoczna  i wszechobecna oraz staje się akceptowalna  wśród młodych ludzi. Faktem bowiem jest, że prawie  100% młodzieży spotyka się z mową nienawiści w Internecie, 75% podczas rozmów i około 68% w miejscach publicznych.   Kom. Anna Frencel podczas swojego wystąpienia przedłożyła teorię powstawania mowy nienawiści, która w świetle prawa jest kwalifikowana jako przestępstwo, podając przy tym przykłady z życia wzięte, jakie miały miejsce w naszym regionie.  

Z kolei sierż. sztab. Rafał Wohlfeil przypomniał pedagogom o odpowiedzialności prawnej  nieletnich, opierając swoje wystąpienie na ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich.

W ramach spotkania mówiąc o problemie oczywiście nie zabrakło przedstawienia przez specjalistów dobrych praktyk, dzięki którym można "walczyć" z problemem, a przede wszystkim podnosić świadomość młodych ludzi o jego zagrożeniach.

/Na podstawie informacji Moniki Karskiej z Wydziału Prewencji KMP w Bydgoszczy/

Fot. Policja