Ponad 55 tysięcy głosów oddali mieszkańcy w tegorocznym głosowaniu na Bydgoski Budżet Obywatelski. Bydgoszczanie wskazali najważniejsze przedsięwzięcia, które zostaną zrealizowane w mieście i na ich osiedlach. Miasto zagwarantowało 13,3 mln zł na realizacje wybranych projektów.
Wyniki tegorocznego głosowania mieszkańców na projekty zgłoszone do realizacji w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego przedstawili zastępca prezydenta Michał Sztybel oraz wnioskodawcy i promotorzy zwycięskich projektów ponadosiedlowych
W tym roku mieszkańcy Bydgoszczy po raz pierwszy mogli zagłosować na projekty ponadosiedlowe. Wnioskodawca musiał dla swojego pomysłu uzyskać akceptację przynajmniej trzech rad osiedli. Najwięcej głosów w tej kategorii uzyskała rewitalizacja nabrzeża Starego Kanału Bydgoskiego (blisko 4,3 tysiąca głosów), która zakłada m.in. wykonanie nowej nawierzchni ścieżki spacerowej oraz wytyczenie i wykonanie ścieżki rowerowej wzdłuż kanału, wzmocnienie nabrzeża oraz zaprojektowanie i wykonanie trzech nowych fontann na wodzie. Inwestycja miałaby być zrealizowana pomiędzy śluzą nr 4 a śluzą nr 5 - na odcinku pomiędzy ul. Wrocławską a ul. Czarna Droga. Za tym projektem optowali przewodniczący dwóch rad osiedlowych - Jan Dopierała z Okola i Jarosław Cholewczyński z Wilczaku-Jary.
Wiceprezydent Michał Sztybel i przewodniczący RO Jan Dopierała z Okola i Jarosław Cholewczyński z Wilczaku-Jary. Fot. Jacek Nowacki
Drugim wygranym projektem są podświetlone minitężnie solankowe w trzech miejscach miasta (blisko 3,3 tysiąca głosów). Zasada działania tężni polega na tym, że ociekająca po tarninie solanka rozbija się o poszczególne gałązki, dzięki czemu częściowo wyparowuje, nasycając powietrze solnym aerozolem. Solanka w tężni ma stężenie od 4 do 10 proc. Jak przekonują specjaliści, jedna-dwie godziny spędzone w pobliżu odpowiadają trzydniowemu pobytowi nad morzem. Projekt zakłada budowę minitężni wraz z ułożeniem kostki i ustawieniem ławek - przy ul. Rekinowej na Osowej Górze, w Fordonie i na Wyżynach na skwerze im. Gen. Aleksandra "Wilka" Krzyżanowskiego przy ul. Modrakowej i Kragujewca. Dokładny zakres inwestycji będzie wynikał z dokumentacji projektowej i będzie dostosowany do środków przeznaczonych na te zadania. Wnioskodawczyni projektu Dorota Lakner podkreśliła, że realizacje minitężni solankowych podbijają inne miasta, a w Łodzi jest ich już 11.
Dorota Lakner i Michał Sztybel. Fot. Jacek Nowacki
Łącznie na projekty ponadosiedlowe oddano blisko 19 tysięcy głosów.
W ramach BBO zgłoszonych zostało ponad 400 projektów osiedlowych. Pod głosowanie trafiły 264 zadania. Do realizacji przewidzianych jest co najmniej 49 projektów. Do realizacji trafi kilkanaście zadań związanych z infrastrukturą sportowo-rekreacyjną. Są to między innymi: rozbudowa placu zabaw i rekreacji wraz z modernizacją przy Szkole Podstawowej nr 56 na Wzgórzu Wolności czy tor do jazdy na rowerach, rolkach, deskorolkach czy hulajnogach, który ma powstać pomiędzy ul. Tczewską a ul. Krośnieńską na Miedzyniu.
Bydgoszczanie głosowali także na zadania związane z aranżacją zieleni w mieście. W okolicy placu zabaw przy Bronikowskiego posadzone zostaną nowe drzewa, a pas zieleni pomiędzy jezdniami przy ul. 11 Listopada zamieni się w zieloną aleję.
Ponadto powstanie samoobsługowa stacja naprawy rowerów na terenie obiektu Gwiazdy (ul. Nakielska). Na Okolu doposażony zostanie wybieg dla psów, a na polanie w parku nad Kanałem Bydgoskim zamontowane zostaną piłkochwyty. Dla miłośników dwóch kółek powstanie nowa stacja roweru aglomeracyjnego.
Najwięcej głosów zdobyły projekty na Szwederowie i w Nowym Fordonie. W Nowym Fordonie m.in. powstanie monitoring miejski (1053 głosy). Wybudowany zostanie także nowy plac zabaw oraz planowane jest doposażenie kina Jeremi. Na Szwederowie jeszcze lepiej zagospodarowany zostanie teren rekreacyjny Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 (1091 głosów).
Dużą popularnością cieszyła się budowa dodatkowych miejsc parkingowych lub poprawa bezpieczeństwa na drogach. Na tego typu zadania głosowali między innymi mieszkańcy osiedla Czyżkówko. Wykonana zostanie druga część parkingu przy cmentarzu u zbiegu ulic Chojnickiej i Pod Borem. Na osiedlu Tatrzańskim przebudowane ma być skrzyżowanie ulicy Lawinowej ze Zbójnicką. Wybudowana zostanie nowa nawierzchnia przy ul. Kotowicza na osiedlu Wilczak, parking przy ul. Pestalozziego będzie utwardzony. Odnowiona zostanie także ulica Bolesława Chrobrego w Śródmieściu.
Osiedle Kapuściska wzbogaci się m.in. o kreatywne podwórko, czyli strefę aktywności dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W jej skład wchodzić będzie bieżnia wraz z rozbiegiem do skoku w dal i piaskownicą, kreatywny plac gier oraz ławki.
Liczną grupę zadań stanowią także projekty związane z budową lub remontami chodników m.in. na ulicy Morcinka czy przy ul. Gałczyńskiego pomiędzy skwerem a szkołą na Błoniu. Mieszkańcy Górzyskowa zdecydowali, że chcą, aby zostały kontynuowane prace związane z budową drogi przy ulicy Gersona (odcinek od Grobla do ul Ks. Skorupki). Na Bielawach ulica Krakowska zostanie zrewitalizowana.
W tym roku w głosowaniu na projekty osiedlowe mieszkańcy oddali ponad 36 tysięcy głosów.
Najwięcej głosów w tegorocznym głosowaniu oddali mieszkańcy osiedli Nowy Fordon (ponad 7,5 tysiąca), Szwederowo (blisko 4,5 tysiąca) i Wyżyny (ponad 2,5 tysiąca). Największą liczbę głosów otrzymały przede wszystkim zadania związane z infrastrukturą drogową oraz rekreacją.
Liczba głosów oddanych w BBO:
2018 – 55 218
2017 – 42 425
2016 - 29 246
2015 – 21 457
2014 – 17 761
2013 – 6 500