Bydgoski Festiwal Nauki to największe wydarzenie popularno-naukowe w Bydgoszczy, promujące szeroko pojętą naukę, skierowane do osób w każdym wieku. W tym roku obejmie ponad 640 pokazów, warsztatów i wykładów. Na zorganizowanej na początku maja konferencji prasowej prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego prof. dr hab. Sławomir Kaczmarek, prorektor ds. organizacji i rozwoju Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego prof. dr hab. inż. Wojciech Kapelański, rektor Collegium Medicum UMK prof. dr hab. Jan Styczyński i rektor Wyższej Szkoły Gospodarki dr inż. Wiesław Olszewski podkreślali, że wspólne przedsięwzięcie bydgoskich uczelni jest świadectwem integracji środowiska akademickiego w naszym mieście.

Historia Bydgoskiego Festiwalu Nauki sięga 2003 roku, kiedy to z inicjatywy prorektora ds. nauki i współpracy z zagranicą – prof. Józefa Kubika, prodziekanów Akademii Bydgoskiej, prof. Ewy Filipiak oraz pani Anieli Bekier?Jasińskiej, wydarzenie miało miejsce po raz pierwszy. Początkowo impreza nosiła nazwę ?Dni Nauki?, a ich ideą było zaangażowanie całej społeczności akademickiej Akademii Bydgoskiej im. Kazimierza Wielkiego, czyli wykładowców, studentów oraz pracowników administracyjnych. 2010 rok był przełomowy, bowiem na podwalinach corocznego święta UKW, którym były Dni Nauki, narodził się Bydgoski Festiwal Nauki, który połączył trzy bydgoskie uczelnie: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Uniwersytet Technologiczno ? Przyrodniczy oraz Wyższą Szkołę Gospodarki, które od tej pory postanowiły działać wspólnie na rzecz organizacji festiwalu. W tym roku do Bydgoskiego Festiwalu Nauki dołączyło Colegium Medicum UMK.

W tym roku festiwal odbywa się pod hasłem ?Złap bakcyla nauki?. Rozpocznie się 28 maja i potrwa cztery dni. W celu łatwiejszego odnalezienia się w programie i prostszego dotarcia do interesujących tematów został on podzielony na osiem ścieżek tematycznych: artystyczną, humanistyczną, medyczną i nauk o zdrowiu, nauk ścisłych, przyrodniczą, społeczną, techniczną oraz Dzień Młodego Naukowca.

W środę, 28 maja, o godz. 16.00 w siedzibie Telewizji Polskiej przy ul. Kujawskiej 7 odbędzie się koncert inauguracyjny Bydgoskiego Festiwalu Nauki. Spośród zaplanowanych imprez ciekawie zapowiada się debata w czwartek, 29 maja o godz. 12 w auli Copernicanum przy ul. Kopernika 1 pt. “Po co potrzebni są humaniści?”.

Na zakończenie w sobotę (31 maja) w godz. 12:00-20:00 na Starym Rynku odbędzie się Piknik Naukowo-Rodzinny. W ramach pikniku odbędą się liczne koncerty, pokazy, eksperymenty, animacje dla dzieci oraz wiele, wiele innych niespodzianek.