Naukowcy z UKW i Collegium Medicum wrócili ze złotymi medalami z Bangkoku, gdzie odbyły się zorganizowane przez Narodową Radę Badań Naukowych Tajlandii targi nowych technologii IPITEx 2018.
Nowatorska procedura tworzenia replik zębów bazuje na przeźroczystej komorze zawierającej kształt replikowanego zęba, która zostaje wypełniona monomerem reagującym z promieniowaniem UV. Proces polimeryzacji, a co za tym idzie ustalania kształtu replikowanego zęba, trwa od 30 do 90 sekund. Światłoutwardzalne fantomy stomatologiczne wykorzystują zarówno skany 3D, jak i informacje z obrazowania medycznego.
Złotym medalem zostali w Bangkoku nagrodzeni autorzy nowej technologii: dr hab. inż. Marek Macko i mgr Zbigniew Szczepański z Instytutu Mechaniki i Informatyki Stosowanej UKW.
Podwójny sukces osiągnął w Tajlandii międzyuczelniany zespołu w składzie: prof. dr hab. inż. Mariusz Kaczmarek, dr hab. inż. Marek Macko, dr inż. Dariusz Mikołajewski i mgr Zbigniew Szczepański z Instytutu Mechaniki i Informatyki Stosowanej UKW oraz prof. dr hab. Aleksander Goch i dr Emilia Mikołajewska z Katedry Fizjoterapii Wydziału Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum UMK. Za wykonany w technologii druku 3D egzoszkielet pasywny służący wsparciu siły osłabionych kończyn górnych u dzieci otrzymali złoty medal i dwie nagrody specjalne.
Egzoszkielet powstał, by wspierać aktywność mięśni niedowładnych u dzieci, z możliwością rozszerzenia jego zastosowania na osoby dorosłe. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu technologii druku 3D, co oznacza, że każdy egzoszkielet jest wykonywany indywidualnie, zgodnie z wymiarami przyszłego użytkownika na podstawie skanów 3D jego tułowia i kończyn górnych. Można powiedzieć, że jest „szyty na miarę”. Jego wykonanie było możliwe dzięki współpracy specjalistów z obszaru medycyny i inżynierów.