Prezydent Rafał Bruski zapowiedział dzisiaj, że Bydgoszcz w 2021 roku złoży aplikację do sieci Miast Kreatywnych UNESCO w dziedzinie muzyki. Pełnomocnikiem prezydenta miasta ds. aplikowania do SMK UNESCO od 1 października będzie Henryk Martenka, dyrektor Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego oraz wiceprezes Towarzystwa Muzycznego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy.
Rafał Bruski zapowiedział dzisiaj podczas konferencji prasowej, że Henryk Martenka przygotuje aplikację, którą miasto Bydgoszcz złoży, by ubiegać się o tytuł miasta kreatywnego UNESCO w dziedzinie muzyki. - Zadanie jest ambitne, ale jestem przekonany, że przy zaangażowaniu takich osobowości jak profesor Popowa-Zydroń i dyrektor Martenka, mamy realne szanse - mówił podczas spotkania z mediami prezydent Rafał Bruski.
Profesor Katarzyna Popowa-Zydroń wyraziła opinię, że Bydgoszcz absolutnie zasługuje na taki tytuł. - Będę wspierała działania pełnomocnika prezydenta jak tylko będę mogła - zadeklarowała profesor Popowa- Zydroń.
- Idea miast kreatywnych UNESCO ma już 16 lat. Sednem tej formuły jest usieciowienie, dzięki któremu miasta mogą przekazywać sobie doświadczenia, pomysły, rozwiązania. Jestem spokojny o potencjał Bydgoszczy, nasze zadanie polega na wspólnym wymyśleniu takich projektów, które będą atrakcyjne dla miast, które już tę sieć tworzą. Aby zostać przyjętym do tego elitarnego grona, musimy zainteresować przyszłych partnerów nowymi pomysłami i wartościami. To właśnie one staną się argumentami dla ekspertów UNESCO - mówił podczas konferencji prasowej Henryk Martenka, ustanowiony pełnomocnikiem prezydenta miasta ds. aplikowania do SMK UNESCO.
Do zadań pełnomocnika prezydenta miasta ds. aplikowania do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO będzie należało przygotowanie kompletnego wniosku Miasta Bydgoszczy do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO wraz z niezbędnymi dokumentami. O dołączeniu miasta do listy SMK zdecyduje organ decyzyjny UNESCO. Do końca czerwca 2021 roku miasto zobligowane jest do złożenia kompletnego wniosku. Listę miast UNESCO ogłosi w listopadzie 2021.
Sieć Kreatywnych Miast UNESCO (UCCN) została utworzona w 2004 r. w celu wspierania międzynarodowych inicjatyw na rzecz rozwoju przedsiębiorczości, w obrębie i pomiędzy miastami na świecie, które zainwestowały w kulturę i kreatywność jako strategiczną dźwignię dla zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich.
Pierwszym polskim miastem, które przystąpiło do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO jest Kraków. W 2013 roku wyróżnienie to Kraków uzyskał, stając się Miastem Literatury. Ten sam tytuł w 2019 roku uzyskał Wrocław. W 2017 roku Łódź została Miastem Filmu, a w 2015 roku Katowice przystąpiły do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO w dziedzinie muzyki. W 2021 roku o tytuł Miasta Muzyki UNESCO ubiegać się będzie Bydgoszcz.
Zdjęcia: Jacek Nowacki