- Bardzo liczymy na to, że wieść o wielkim wydarzeniu sportowym, które nas wkrótce czeka szerokim echem dotrze do wszystkich, którzy chcą i nie chcą o tym wydarzeniu słyszeć. Po raz kolejny wielka impreza lekkoatletyczna zagości w naszym mieście – zapowiedział prezydent Rafał Bruski. Włodarz miasta stwierdził, że jest spokojny co do sportowego i organizacyjnego, dobrego przygotowania imprezy.
Krzysztof Wolsztyński, dyrektor generalny mistrzostw powiedział, że w zawodach weźmie udział około 700 osób z 50 państw. – Wszystko dopięte jest na ostatni guzik. Próbą generalną dla nas były niedzielne mistrzostwa Polski – obwieścił. Poinformował, że w Niedzielę Palmową w Myślęcinku pobiegną nie tylko zawodowcy, ale i amatorzy, w tym wiele znanych osób ze świata sportu. W amatorskim biegu udział zapowiedzieli Robert Korzeniowski, wielokrotny mistrz olimpijski w chodzie i, o ile wyzdrowieje, Sebastian Chmara. Obecna podczas mistrzostw będzie Irena Szewińska.
Spośród oficjeli po raz trzeci Bydgoszcz odwiedzi prezydent IAAF Lamine Diack. Prezes światowej organizacji lekkoatletycznej zawsze wypowiada się w samych supelatywach o Bydgoszczy. – Często wspomina, że słowo Polska kojarzy mu się z Bydgoszczą. To duże wyróżnienie. Będzie można go zapytać, jak postrzega polską lekkoatletykę i Bydgoszcz w perspektywie przyszłych, ewentualnych imprez lekkoatletycznych – powiedział Rafał Bruski.
Podczas konferencji prasowej o zawodach i szansach polskich reprezentantów wypowiedzieli się sami zawodnicy i ich trenerzy. – Trasa nie jest łatwa. Nie poradzą sobie zawodnicy nieprzygotowani wytrzymałościowo i siłowo. Mam nadzieję, że wypadniemy dobrze – powiedziała Sophia Ennaoui, mistrzyni Polski juniorek w biegach przełajowych. Natomiast jej starsza, utytułowana koleżanka, wielokrotna mistrzyni Polski Katarzyna Kowalska z pobliskiego Włocławka stwierdziła: – Kilka razy biegałam na tej trasie. Jest szybka, urozmaicona przez hopki i liczne zakręty.
- Dla mnie trasa jest idealna. Są podbiegi, jak i zbiegi, zakręty. Trasa dość techniczna. Trzeba umieć podbiegać i zbiegać. Jest zdecydowanie lepsza niż ta sprzed dwóch lat – ocenił z kolei Błażej Brzeziński, który w minioną niedzielę na tej trasie wywalczył tytuł mistrza Polski seniorów.
Nasi zawodnicy aktualnie szlifują formę na obozie treningowym w podbydgoskiej Brzozie. – Ta trasa będzie handicapem dla naszych juniorów. Dla zawodników z Afryki ta trasa nie ma żadnych przeszkód, w naturze ich codziennego treningu są mniejsze lub większe górki. Dla młodych zawodników spoza Afryki trasa może być trudna, a zawodnicy, którzy ją przebiegli, jak nasi, zdobyli duże doświadczenie. Dlatego w biegach juniorowskich ta trasa może nam pomóc – przewidywał Marian Nowakowski ? trener reprezentacji Polski seniorek. – Zawodnicy będą musieli się na niej sporo natrudzić, żeby dobrze wypaść. Przygotowana trasa jest bardzo atrakcyjna dla widzów, będzie na niej widać sporo walki i myślę, że ci co przyjdą, nie będą zawiedzeni – dodał Jacek Kostrzeba ? trener polskiej kadry seniorów.
- Wiele szkół się zgłosiło do dopingowania zawodników. Będą też stoiska z gastronomią, więc zapraszamy całe rodziny ? zachęcał do przyjścia na zawody dyrektor Wolsztyński. Żeby nie było kłopotów z dojazdem na zawody w dniu mistrzostw uruchomiona zostanie specjalna linia autobusowa nr 100 na trasie Dworzec Główny PKP – Zygmunta Augusta – Zaświat – Powstańców Warszawy – Gdańska – Stadion Zawisza – Myślęcinek.
Na konferencji zaprezentowano przygotowane już dla przyszłych mistrzów świata medale. Sukcesów naszym sportowcom życzył prezydent Rafał Bruski, a sam przymierzył medal złoty.