Dotąd Stary Rynek był najczęściej miejscem obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej. Dzisiaj, w 75. rocznicę agresji Niemiec na Polskę uczczono tę tragiczną datę dla Polaków na największym bydgoskim symbolu pamięci ofiar II wojny światowej – cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy.

- Dobrze, że dziś w 75. rocznicę wybuchu tej straszliwej wojny spotykamy się tu na cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy. Mimo że część z nich pozostaje bezimienna, to właśnie tu czuje się ich obecność. Krążą nad nami ojcowie, synowie, córki, bracia i siostry. I to oni tu wołają do nas o zachowanie pamięci. Bo właśnie to jest gwarantem zachowania pokoju. Momentami wydaje się, że w tej sprawie Europa ma nieco inną od naszej wrażliwość – mówił wicewojewoda kujawsko-pomorski Zbigniew Ostrowski.

- Spotykamy się dzisiaj w bardzo szczególnym miejscu. To pamiątka po wojnie, jakich wiele w każdym zakątku świata. Można zamknąć oczy i zobaczyć smutną historię więźniów hitlerowskich obozów zagłady, można zobaczyć przejmujące sceny z bydgoskiej Doliny Śmierci, wspominać bohaterskich żołnierzy Bydgoskiego Batalionu Obrony Narodowej zamordowanych za rzekomy udział w Krwawej Niedzieli. Zamykam oczy i przeżywam historię kilkuset upamiętnionych w tym miejscu znanych i nieznanych, nauczycieli, księży, rzemieślników, przedstawicieli wolnych zawodów. Oddajemy hołd i cześć bohaterom – ofiarom II wojny światowej. Złożyliśmy na ich grobach kwiaty, zapaliliśmy znicze. Zawsze o nich będziemy pamiętać – powiedział Rafał Bruski.

Podczas uroczystości odbyło się przekazanie odnalezionych śmiertelników ofiar wojny ich potomkom. Dwa lata temu między Gródkiem a Laskowicami Pomorskimi odkryta została mogiła ofiar wojny. W wyniku przeprowadzonych badań archeologicznych odkryto szczątki kilkudziesięciu ofiar nalotu bombowego z 3 września 1939 roku. Szczątki pięciu oficerów i żołnierzy zidentyfikowano na podstawie śmiertelników. Te ocalałe pamiątki wicewojewoda Ostrowski przekazał potomkom poległych na początku wojny.

Więcej zdjęć: TUTAJ