Dzisiaj, 11 października, odbyła się w Poznaniu uroczystość podpisania Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym. W uroczystości udział wzięli m.in. europejska komisarz ds. równości, Helena Dalii, sekretarz generalny CEMR, Frederica Vallier. Miasto Bydgoszcz, w zastępstwie prezydenta Rafała Bruskiego  reprezentowała wiceprezydent  Iwona Waszkiewicz.

Miasto Bydgoszcz coraz mocniej integruje się z Unią Europejską, przyjmując jej zasady i wartości.

Dzisiaj w Poznaniu odbyła się uroczystość podpisania Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym. Karta została podpisana przez prezydenta Rafała Bruskiego, a Bydgoszcz na uroczystości reprezentowała jego zastępca - Iwona Waszkiewicz.

Prezydent Rafał Bruski podpisał kartę uznając, że równość kobiet i mężczyzn musi być skutecznie stosowana we wszystkich aspektach życia politycznego, gospodarczego, społecznego i kulturalnego.

Już od kilku lat w bydgoskich szkołach realizowany jest program „Szkoła Otwarta i Tolerancyjna”, a od ponad dwóch Bydgoska Rada ds. Równego Traktowania – organ doradczy Prezydenta Miasta. Na wniosek tej rady prezydent Rafał Bruski podpisał też Kartę Różnorodności, która wprowadza zasadę niedyskryminacji w Urzędzie Miasta i w ramach której podejmowane są działania na rzecz promocji różnorodności, spójności i równości społecznej; m.in. w maju b.r. UMB włączył się w inicjatywę „Miesiąc Różnorodności” w ramach ogłoszonego przez Komisję Europejską #EUDiversityMonth, zachęcając wszystkich bydgoskich pracodawców do promowania równości i tolerancji w miejscu pracy.

Bydgoszcz włącza się aktywnie w listopadowe obchody Międzynarodowego Dnia Tolerancji. W ubiegłym roku „Przechodzący przez rzekę” ubrany został w tęczową koszulkę, a most Uniwersytecki też został podświetlony w kolorach tęczy.

Prezydent Bydgoszczy zapowiada również podjęcie prac nad Programem na rzecz równego traktowania, który będzie określał cele wraz ze wskaźnikami ich osiągnięcia, kierunki działań, plan działań. W bieżącym roku opracowana została również „Diagnoza sytuacji grup narażonych na wykluczenie oraz kierunki działań w zakresie polityki równego traktowania dla Miasta Bydgoszczy”.

Żeby sprostać unijnym wymaganiom przed miastem Bydgoszcz jeszcze wiele pracy do wykonania. Miasto Bydgoszcz wskazuje przy tym, że władze rządowe poprzez swoje inicjatywy, zmiany w prawie, torpedują osiągnięcie unijnego ideału.

Władze Bydgoszczy wskazują też na to, że „Diagnoza sytuacji grup narażonych na wykluczenie oraz kierunki działań w zakresie polityki równego traktowania dla Miasta Bydgoszczy” pokazuje, że ciągle występują następujące negatywne zjawiska:

  1. Nierówności zarobkowe – kobiety na tych samych stanowiskach wciąż zarabiają mniej niż mężczyźni;
  2. Przemoc domowa – w tym punkcie "Diagnoza"  wskazuje, że eliminacji przemocy domowej nie sprzyja polityka partii rządzącej, która postuluje wypowiedzenie konwencji stambulskiej;
  3. Zdrowie reprodukcyjne – zaostrzane jest prawo do przerywania ciąży przy jednoczesnym ograniczaniu dostępu do edukacji seksualnej;
  4. Molestowanie seksualne - stereotypy i uprzedzenia, kultura milczenia i brak edukacji seksualnej;
  5. Utrwalanie negatywnych postaw wobec kobiet przez system edukacji – ze szkół usuwane są wszelkie elementy edukacji antydyskryminacyjnej, a tradycyjne przekonania dotyczące płci są utrwalane przez stereotypy i uprzedzenia obecne w postawach nauczycieli i nauczycielek, w podręcznikach i w programie szkolnym;
  6. Świadomość społeczna – istniejące w kulturze tradycyjnej przekonania dotyczące ról kobiet i mężczyzn uniemożliwiają obu płciom zaangażowanie się w poszczególne sfery życia społecznego. Kobiety mają ograniczone możliwości funkcjonowania na równi z mężczyznami w sferze publicznej i zawodowej, a mężczyźni utrudnione podjęcie obowiązków partnerskich i rodzicielskich;
  7. Brak kobiet w przestrzeni i pamięci historyczno-kulturowej – brak istnienia w świadomości społecznej kobiet – brak w nazwach ulic, w pamięci o najsłynniejszych postaciach w historii miasta, niewidoczność ich wkładu w wydarzenia historyczne, kulturę. Kształtowanie wizerunku kobiet jedynie jako 'piastunek ogniska domowego'.
  8. Lekceważenie kobiet w sferze publicznej – "Diagnoza" wskazuje, że ciągle obecne są publiczne wypowiedzi niektórych polityków i przedstawicieli Kościoła poniżające i obrażające kobiety i że spotykają się one z przyzwoleniem społecznym lub milczeniem większości. W konsekwencji kobiety zabierające głos w debacie publicznej już na wstępie muszą pokonać przeszkody związane z okazywaniem im lekceważenia, zawstydzaniem ich i nie traktowaniem poważnie tego, co mają do powiedzenia.

Z powyższego katalogu wynika, że miasto Bydgoszcz czeka okres niezwykle wytężonej pracy, w tym nad społeczną świadomością.  Podkreślmy, że sygnatariusz karty zobowiązuje się do podjęcia w terminie nie dłuższym niż dwa lata od daty jej podpisania, opracowania i przyjęcia Planu Działań na rzecz Równości, a następnie jego wdrażanie.